Kolay Teknik

     Cihazlarda bulunan USB çıkışları standart olarak 5 Volt 1 Amper ve 0.5 Amper DC akım verir. Ancak güçlendirilmiş Usb çıkışları (örneğin bilgisayarlarda şarj için koyulmuş, üzerinde elektrik sembolü olanlar gibi) 5 Volt ve 2.1 amper gibi çıkış değerlerine sahip olabilir. 

Usb çıkışlarının 2 amper olması cihazları daha hızlı şarj edebileceği anlamına gelir. 1 amperlik standart bilgisayar, tv vb elektronik cihazların çıkışı bu nedenle telefon, tablet gibi cihazları çok yavaş şarj eder.


USB ÇIKIŞ PORTLARI KAÇ VOLT ?


Usb çıkışları DC 5 Volttur. 

 Buradaki DC Doğru Akım'ın ingilizce kısaltmasıdır. Türkçe olarak DA olarak da kısaltılabilir fakat yaygın görünümü DC'dir. DC yani Doğrusal Akım zaman bağlı olarak yönü değişmeyen akımdır. Yani DC akım ile çalışan cihazlarda ve DC akım veren güç kaynaklarında (pil, akü, adaptör) artı ve eksi kutupları değişmez. Bu nedenle bu tür cihazların ve güç kaynaklarının bağlantısında atrı (+) ve (-) bağlantıları doğru yapılmalıdır.

Artı kutup bağlantıları genellikle kırmızı kablolar ile yapılır, eksi kutup bağlantıları ise siyah kablolar ile yapılır.

Bir Usb soketinde 4 kablo bulunur. Bunlardan 2'si güç kablosudur.

USB Soketi Kabloları artı ve eksi uçlar

Yorum Gönderme

Blogger tarafından desteklenmektedir.