Otomobil

1 Dakikada Şarj Olan Batarya

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki bilim insanları yaklaşık bir dakikada şarj olabilen akıllı telefon pili üretmeyi başardı.
Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar alüminyum pilin, dizüstü bilgisayarlarda ve cep telefonlarında yaygın şekilde kullanılan lityum pillerin yerini almasını umuyor.


Geliştirilen ilk alüminyum pil örneğinin hızla şarj olabilmesinin yanı sıra, bazen tutuşabilen lityum iyon pillere kıyasla daha güvenli pil olduğu kaydedildi.
Alüminyum pillerin ayrıca, kalem ve ince kalem tipi alkalin pillere kıyasla, çevreye az zarar veren pil olduğunu belirtti.
Stanford Üniversitesi kimya profesörlerinden Hongjie Dai, bu buluşla, pil teknolojisinde daha önce alüminyum kullanılarak üretilen pil denemelerine kıyasla çok önemli bir aşama kaydedildiğini söyledi.
“Geliştirdiğimiz yeni şarj edilebilen pil yanmıyor. Yanmayan batarya. Darbe alsa bile yanmıyor” diyen Hongjie Dai, pilin 2 volt kadar elektrik ürettiğini ve daha önce kimsenin alüminyumla bu düzeye ulaşmadığını anlattı.
Nature dergisinde yayımlanan araştırmanın diğer yazarı Ming Gong, “Alüminyum pilin bir diğer özelliği esnekliği. Katlanan batarya, bükülebilen batarya. Dolayıyla esnek elektronik cihazlarda kullanılan batarya olma olasılığı var. Ayrıca alüminyum lityumdan daha ucuz bir madde” diyor.

Hakan

Elektronik Mühendisiyim. Bu sitede yazmaktan sizinle iletişim kurmaktan mutluyum. Sevgilerimle...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu