Çubuk Çevirme Düğümü"Primitive Technology" adlı kanalı Youtube veya farklı platformlardan takip edenler varsa bilirler bilmeyenler için bahsetmek gerekirse; modern dünya teknolojisine ait olarak sadece kamera kullanan (bi de şortu var) Avustralya'lı bir gencin sadece doğada olan taş, toprak, ağaç, bitki vs. ile ilkel barınak ve çeşitli teknolojik aletler yaparak yayınlayan bir youtube kanalı. Takip etmek isteyenler için sıkmayan güzel bir kanal. Ben takip ettiğim için burada gördüğüm pratik ve ilgi çekici ilkel teknolojik aletlerin yapımıyla ilgili bölümleri paylaşıyorum.


İlkel Çark Çevirme Kolu


                  Buna nasıl bir isim verilebilir veya bir ismi var mıdır bilemiyorum ama keman çalmakta kullanılan arse gibi bir çubuk ve iple pratik olarak bir çark - çubuk çevirmeye yarayan basit bir düğüm yöntemi. Kol gücünü tekerleklere aktaracağız :)


 Bu ilkel teknolojik basit ip ve çubuk resimdeki gibi bir çubuğu kolay olarak döndürmeye yarıyor. Bir nevi çarklı körük manivelası. Şimdi bunun yapım adımlarına bakalım.

 • İlk olarak bu arkadaş ince otlardan örgü ile ip yapıyor siz normal ip de kullanabilirsiniz. İpin boyu bir sonraki adımda kullanacağınız çubuk uzunluğunun iki katı kadar olabilir. Çok fazla uzun olmasın.
  Bitkilerden İp Örme
                               
 • İkinci olarak ihtiyacımıza uygun uzunlukta bir çubuk bulup bu çubuğun ucuna ipin bir ucunu bağlıyoruz. Diğer ucu bağlamıyoruz. Bir nevi olta gibi düşünün.

   
 • Son olarak yaptığımız çubuğu çevirmek istediğimiz çubuğa 90 derecelik açı ile getirip ipi bir tur çevrilecek çubuğa geçiriyoruz ve pratik el motorumuz hazır. Artık sadece çubuğu ileri - geri hareket ettirerek bir çarkı çevirebilirsiniz.


  Düğüm ŞekliVideoda ne işe yaradığını görebilirsiniz.

*

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski