Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?


Fotoğraf boyutu nasıl küçültülür sorusu hemen hemen her gün sorabileceğiniz soru tiplerindendir. Zira bugün cep telefonu kamerası ile çekilmiş fotoğrafın boyutu ortalama olarak 2-6 MB aralığında olabilmektedir. İnsanlar bugün internete yükleyecekleri fotoğrafların boyutlarını nasıl küçülteceklerini aramaktadırlar. Gerekli bir işlemdir çünkü büyük boyutlu fotoğrafların yüklenmesi uzun sürer ve haliyle boyutlarının küçültülmesi gerekmektedir. Son kullanıcılar bu tür sorunlar ile alakalı birkaç çözüm bulsa da pek azı işe yaramaktadır. Özellikle profesyonel kameralar vasıtası ile çekilen fotoğrafların boyutu çok yüksek olabilmektedir.

Peki, fotoğraf boyutu nasıl küçültülür?
Fotoğraf boyutu küçültme esnasında emektarımız Paint’i kullanıyoruz. Özellikle 4K fotoğraf çözünürlüğünü harika bir şekilde küçültebilmektedir. Paint programını bilmeyen yoktur, bütün Windows sürümlerinde Paint programı vardır. Paint yardımı ile fotoğrafları nasıl küçülteceğimizi takip edelim.
Öncelikle Windows arama kısmına “Paint” yazarak programa giriş yapıyoruz. Fotoğrafta gördüğünüz üzere görseli Paint içerisine aktarıyoruz.  Fotoğrafta gördüğünüz üzere görseli Paint içerisine aktarıyoruz Aktardığınız görselin boyutunu görebilirsiniz. 4K çözünürlükte çekilen bir fotoğrafın boyutunu hep birlikte düşürelim.
Fotoğraf iç kısma aktarıldıktan sonra tekrardan giriş kısmına geliyoruz. Bu kısımda görselde gördüğünüz gibi “Yeniden Boyutlandır” seçeneğine tıklıyoruz. Önümüze hemen küçük bir pencere gelecek. 

Bu pencere içerisinde “Piksel” seçeneğini görüyoruz. Piksel seçeneğini aktif ettikten sonra karşımıza bir ekran geliyor. Bu ekrana piksel değerlerini yazıyoruz.Bu şekilde fotoğrafın piksel boyutu değişmiyor ve MB cinsinden boyutu küçülüyor. Daha sonrasında ise “Tamam” seçeneğine tıklayarak dosyamızı küçültüyoruz. Ardından “Dosya>Farklı Kaydet>JPEG Resmi” seçeneğine tıklıyor ve kaydediyoruz.

*

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski