KDV Hesaplama Makinası – KDV Hesaplama Nasıl Yapılır? Dâhil ve Hariç Fiyat Hesaplama Nasıl Yapılır?


KDV hesaplama nasıl yapılır makalemize hoş geldiniz! Bu makale ile öğreneceğiniz işlemler sırası ile KDV Hesaplama nasıl yapılır? Dâhil ve hariç fiyat hesaplama nasıl yapılır ve KDV Nedir olacaktır. Bizim vereceğimiz işlemlerin tamamı sizin daha güvenli hesaplamalar yapmanız ile alakalıdır. Yapacağınız herhangi bir yanlış hesaplamadan sitemiz sorumlu olmayacaktır. 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’na göre hazırlanmış içeriğimiz sizin daha güvenli ve daha gerçekçi KDV Hesaplama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için oluşturulmuştur. Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki her hizmet karşılığının KDV oranı değişebilmektedir. Örneğin %8, %18 ve %24 gibi birbirinden bağımsız KDV mükellefleri bulunmaktadır. Her aldığınız hizmetin KDV tutarı %18 değildir. Eğer bir gün faturanız da %24 gibi bir KDV görecek olursanız şaşırmayın. Bu devletimizin belirlediği KDV tutarları. Verilen KDV oranları alınan hizmete göre değişiklik gösterebilmektedir.
KDV yani Katma Değer Vergisi Nedir?
Katma Değer Vergisi yani kısaltımı ile KDV işletmelerin devletimize ödemiş olduğu vergi dilimine girmektedir. Ancak işletmeler bu KDV tutarlarını kendileri ödemez, tüketicilerden elde edilen KDV tutarları ile toplanan ve ortalaması alınan KDV tutarlarını işletmeler devletimize ödemektedir. Tüketiciler nihai ödeyicilerdir. Aldığınız hizmet karşılığında KDV oranını da ödemek zorundasınız. Bu da devletimizin biz vatandaşlarına verdiği vergi dilimidir. Bu vergi türü 1984 yılından bu yana uygulanan yasal bir zorunluluktur.
KDV Nasıl Hesaplanır? KDV Hesaplama Formülü Nedir?
KDV hesaplaması işlemini gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken iki adet nokta bulunmaktadır. KDV hariç ve KDV dahil fiyatlandırma yaparken dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer yanlış bir hesaplama biçimi kullanırsanız hatalı olur ve yanlış fiyat teklifi sunmuş olursunuz. Bu da sizin pozisyonunuz da değişiklik yapılmasına sebep olabilir. KDV dahil demek bir ürünün fiyatına KDV’nin dahil edilmesi anlamına gelmektedir. KDV hariç ise tam tersi ürünün fiyatına KDV fiyatı eklenmemiş anlamına gelmektedir.
KDV hariç fiyat teklifi nasıl verilir?
KDV hariç fiyat teklifi sunabilmek için ürünün fiyatı yazılır ve + KDV şeklinde ibare koyulur. (Ürün Fiyatı + KDV Oranı /100) şeklinde gerçekleşmelidir. Örnek olarak bir ürünün toplam fiyatı 250 TL’dir. Satışı yapılan ürünün KDV oranı %8 ise 250*8/100= 20TL KDV bedeli olmalıdır.
KDV dâhil fiyat teklifi nasıl verilir?
KDV dâhil fiyat teklifi verebilmek için öncelikle şu ibareyi kullanmalısınız. Fiyatlarımıza KDV dâhildir. (Ürün Fiyatı ve KDV toplamı toplanmalı) aynen bu şekilde olmalıdır. 250 TL bir ürünün satışını gerçekleştirdiniz. KDV oranı ise %8 ise toplam bedelin 270 TL olması gerekiyor.

*

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski