Pelet Makinası Nedir?Pelet makinası; toz veya katı akışkan bir malzemeyi sıkıştırarak, sabit bir profilde malzeme üretmeye yarayan bir makinadır. Genellikle toz halinde gübreleri ve odun parçalarını yani talaşları sıkıştırmaya yarar ve onları sıkıştırıp pelet haline getirir. Bu oluşan malzemeler yem ve yakıt olarak kullanılır.

Pelet Makinesinin Bölümleri ve Çalışma Prensibi
Makineni üst kısmında bir hazne vardır. Bu hazneden içeriye dökülen toz halindeki malzeme ezici tekerlere ulaşır. Daha sonra bu ezici tekerlere bir nevi nişasta sıvısı püskürtülür bu nişasta sıvısı toz halindeki malzemenin birbirine tutunması için en önemli etkendir. Islanan toz malzeme hamura benzer bir kıvama dönüşür ve ezici tekerler bu malzemeyi küçük hunilere benzeyen onlarca deliklere girmeye zorlar, bu delikler kıyma makinesinin ağzına benzer, bu delikler peletlerin büyüklüklerini ve uzunluklarını belirler, genellikle daire şeklindedir. 

Bu işlem esnasında malzeme sürtünmeden ve sıkıştırılmaya zorlanmasından ötürü aşırı ısınır bu sebepten makina içerisine bir soğutma sistemi kurulması şarttır aksi takdirde odun talaşı gibi yakılmaya ve yanmaya elverişli talaş makinayı yakabilir. Ezici tekerler sabit devirde dönmelidir ve makinalarda genellikle 3 kademe vardır, malzemenin sertliğine göre devri azaltılıp arttırılır. Bu ezici tekerleri elektrikli motorlar tahrikler, aynı zamanda bu motorların kapasitesi dakikada ne kadar pelet üreteceğinizin de kapasitesini belirler. Sanayide peletlemede kullanılan motorlar genellikler 3 kW ile 20 kW arasındadır. 

Hobi olarak yapılan pelet makinaları daha küçük ve motorlarının gücü 3 kW’dan azdır. En sonunda üretilen pelet makinası makinanın alt kısmındaki çıkış ağzından aşağıya dökülür ve paketlemeye hazırdır ekstra bir işlem gerektirmez.  


Günümüzde pelet makinaları yakıt ve yem üretmek için kullanılır. Yakıt peletleri odun talaşından, yem peletleri mısır, arpa, buğday gibi ezilebilir tahıl ürünlerinden yapılır. Pelet makinalarının artması ve pelete olan ilgi ile birlikte pelet sobaları da yaygınlaşmaya başlamıştır.


Pelet Makinası Neden Alınır?
Eğer çiftçilik ile uğraşıyorsanız hayvanlarınız ve bir müstakil eviniz var ise hayvanlarınıza yem ve evinize yakılacak yakıt yapabilirsiniz. Ayrıca bu ürünlerin ticaretini de yapabilirsiniz.


*

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski