Excel İki Tarih Arası Saat Farkı Hesaplama

 Excel uygulaması ile tek hücre içerisindeki saatli tarihler arasındaki saat farkını hesaplama yöntemi.

 Bu yöntem ile;

  • İki tarih  arasındaki süreyi,
  • İki farklı saat arasındaki zamanı,
  • Tek hücre içine tarih ve saat biçiminde yazılmış zamanlar arasındaki farkı saat-dakika-saniye olarak hesaplar.

Şimdi adım adım tek hücreye yazdığımız saatli tarih biçimleri arasındaki saat farklarını hesaplama yöntemini öğrenelim.

1. Saatli tarih yazacağınız hücreleri seçerek "sağ" tıklayıp "Hücreleri Biçimlendir" seçeneğine girin.2. Açılan kutudan "Sayı" sekmesi altında "Tarih" seçeneği içerisinden "14 Mart 2012 13:30" formatını seçin.


3. Şimdi iki tarih arasındaki saat hesabını yaptıracağınız hücreleri seçin sağ tıklayarak "Hücreleri Biçimlendir" seçeneğinden resimdeki gibi "Sayı" sekmesi altından "İsteğe Uyarlanmış" seçeneği içerisinden " [s]:dd:nn " satırını seçerek "Tamam" butonuna tıklayın.4. Saat farkı alacağınız ikinci tarih yanındaki hücreye gelerek " = " komutu ile hücreye girin ve "= B4-B3 " formülünü hücre içine alttaki resimde olduğu gibi yazın. Bunun anlamı son tarih eksi ilk tarih yaptık. Basitçe çıkarma işlemi gibi düşünün. = son tarih - ilk tarih


5. İlk formülü yazdıktan sonra hücre kenarında basılı tutarak sürükle bırak yöntemi ile formülü diğer hücrelere otomatik yazdırabiliriz. Böylece her hücre kendi hizasındaki tarihten bir öncesindeki tarihi çıkarma işlemi yaparak farkı saat - dakika olarak gösterecektir.


6. İşlem tamam resimdeki gibi tarihler/saatler arasındaki geçen zaman saat-dakika - saniye türünden hesaplanacaktır.Sorularınızı yorum olarak ekleyebilirsiniz. 

*

Yorum Gönder (0)
Daha yeni Daha eski