301 Yönlendirme Nedir
  1. Anasayfa
  2. İnternet

301 Yönlendirme Nedir

301 Yönlendirme Nedir

301 Yönlendirme bir web sunucusu tarafından tarayıcıya gönderilen bir HTTP durum kodu olarak bilinir. Bu yönlendirme bir URL’den diğerine kalıcı bir yönlendirmenin sinyalini verir. Yönlendirme ile eski bir URL isteyen tüm kullanıcıların otomatik olarak yeni bir URL’ye gönderileceği anlamına gelir.

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Bu yönlendirme tüm sıralama gücünü eski URL’den yeni URL’ye aktarır ve en yaygın olarak bir sayfa kalıcı olarak taşındığında veya bir web sitesinden kaldırıldığında kullanılır. 301 Yönlendirme HubSpot aracılığı ile şu şekilde yapılabilir;

  • İlk olarak ayarlar kısmına gitmeniz gerekir.
  • Web sitesi kısmından etki alanları ve URL kısmına geçiş yapın.
  • URL yönlendirmeleri ve sonrasında URL yönlendirmesi ekle butonuna basın.
  • Açılan ekranda Standart opsiyonunu seçin ve ardından eski ile yeni URL’ler arasında geçiş yapın.
  • Yönlendirmeyi tamamladıktan sonra ekle kısmına tıklayın.

Bu aşamaları tamamlayarak pratik bir şekilde yönlendirme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yönlendirme bir web sayfasının URL’si değiştiğinde arama motoru sıralamalarını ve kullanıcı erişimini korumak için kullanılan, bir URL’den diğerine kalıcı bir yönlendirme olarak ifade edilir. Arama motorlarına ve tarayıcılara, orijinal URL’nin kalıcı olarak yenisiyle değiştirildiği sinyalini verir.

301 Yönlendirme Ne Zaman Yapılır?

Bu yönlendirmeyi yapmak için bazı uygun zamanlar ve durumlar mevcuttur. Eğer bir sayfanın URL’sini değiştirdiyseniz ve eski URL’yi yenisine yönlendirmek istiyorsanız bu yöntemi geçrekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda web sitenizi yeni bir alan adına taşıdıysanız ve tüm sayfaları eski alan adından yeni alan adına yönlendirmek istiyorsanız da bu yönlendirilmenin kullanılması gerekir. Başka bir örnek olarak eğer web sitenizi HTTP’den HTTPS’ye geçirdiyseniz ve tüm HTTP isteklerini HTTPS’ye yönlendirmek istiyorsanız da yönlendirmeye ihtiyacınız olur.

Aynı anahtar kelimeler için rekabet eden yinelenen sayfalarınız varsa ve bunları tek bir sayfada birleştirmek istiyorsanız, bir sayfayı sildiyseniz ve onu başka bir ilgili sayfaya veya ana sayfaya yönlendirmek istiyorsanız, silinen bir sayfadan gelen trafiğin ilgili sayfaya ulaştığından emin olmak istiyorsanız da 301 Yönlendirme kullanmanız gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Neden 301 Yönlendirme Yapılır?

Eğer bu yönlendirme yapılmazsa site ziyaretçileri hata ekranı ile karşı karşıya kalır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir