1. Anasayfa
  2. Güncel

Adınıza Şirket Kurulmasını Engellemek


 Bazen haberlerde “haberi olmadan üzerine şirket kuruldu”, “kimlik bilgilerini ele geçiren şahıslar şirket ortağı yaptı” gibi haberleri görüyoruz.

 

Her türlü işlem yapmak için kimlik fotokopisi verdiğimiz bu günlerde de bu konu hakkında bazen endişe etmek gayet anlaşılabilir bir endişe. 


Merak ermeyin sizi endişeden kurtaracak çok basit bir yöntem var. Aşağıdaki adımları uygulayarak “adınıza şirket kurulmasını ve şirket ortağı yapılmanızı” kısıtlayabileceksiniz. 


Yeni e devlet hizmeti sayesinde kimlik numaraları üzerine kısıt koyarak iradeleri dışında şirket veya işletme ortağı / yetkilisi olarak eklenmelerini engelleyebilmekte ve bu kısıtı kaldırabilinmektedir.


Bu sayede kötü niyetli kişiler kimlik bilgilerinizi alsalar bile sizden habersiz adınıza şirket kurma veya şirket ortağı yapma işlemi yapamayacaklar. 


Adınıza Şirket Kurulmasını Engelleme – Kısıtlama 


1. E devlete giriş yap. 


2. Arama kutusuna “kısıtlama” yaz ve çıkan sonuçlarda  Ortak / Yetkili Olunmasına Yönelik Kısıtlama İşlemleri” işlemine gir.3. Açılan sayfada “yeni başvuru” seçeceğine gir.4. Açılan sayfadan “yetkili” ve “ortaklık” seçeneklerini seç ve “devam” seçeneği ile ilerle. 5. Onay ver. Sizden habersiz adınıza şirket kurulmasını onaylamak için bilgilendirmeyi okuyup onay kutusunu işaretleyerek “devam et” seçeneği ile işlemi tamamla.

 

İşlem tamam. Bu işlemi aile büyüklerinizin e devletlerine girerek de yapmanızı tavsiye ediyoruz. 
Habersiz Şirket Ortağı Yapılmayı Engellemek


Yukarıdaki işlemleri takip edin ve son kısımda “ortaklık” seçeceğini de seçin. 


Şirket Yetkilisi/ Ortağı Olma Kısıtı Nasıl Kaldırılır?


Peki diyelim ki gün geldi ve kendi rızanızla bir şirkette yetkili veya ortak olacaksınız. 


Bu durumda aynı menüye girerek açılan sayfadan “yetkili” veya “ortak” yazan seçeneklerin yanında bulunan “kısıtı kaldır veya kısıt koy” seçeceğini seçiyoruz. Ve adınıza şirket kurma kısıtlamasını kaldırıyoruz  


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir