Adres Değişikliği Nasıl Yapılır, İkametgah Nasıl Değiştirilir?
  1. Anasayfa
  2. İpucu

Adres Değişikliği Nasıl Yapılır, İkametgah Nasıl Değiştirilir?

Adres Değişikliği Nasıl Yapılır, İkametgah Nasıl Değiştirilir?

Hane değiştirmek ile gündeme gelen ve pek çok yasal işlem için zorunluluk olan adres değişikliği internet üzerinden de yapılabiliyor. Bu sayede ikametgâh değişiklikleri için pratik ve hızlı bir çözüm sunuluyor. Ancak bunu yapmak için mobil imza sahibi olmak gerekiyor.

Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Adres değişikliği yapmak için önceden kamu kurumlarına gitmek gerekiyorken, günümüzden e – devlet üzerinden hızlı ve pratik bir şekilde adres değişikliği işlemleri yapılabiliyor. Adres değişikliği çeşitli yasal işlemler için önem taşırken aynı zamanda oy kullanmak, çocukların gidecekleri okulların belirlenmesi gibi durumlar nedeniyle büyük önem taşıyor.

E-Devlet Üzerinden Adres Değişikliği İçin Tıklayın…

Adres değişikliği yapmak için ise internet hızlı ve pratik bir çözüm sunuyor. 2007 yılından beri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ikamet ettikleri adresler veri tabanına kaydediliyor. Bu bakımdan ikamet değişiklikleri de e – devlet üzerinden rahatlıkla yapılabiliyor. Ancak bunun için mobil imza sahibi olmanız gerekiyor. Mobil imza ya da elektronik imza olmadan internet üzerinden adres değişikliği yapmak mümkün değildir. İmzaların olması halinde ise e – devlet ilgili sayfalar üzerinden rahatlıkla ikamet değişikliği yapabilirsiniz.

İkamet Değişikliği Yaparken İstenen Belgeler

İnternet üzerinden adres değişikliği yerine nüfus müdürlüklerine başvuru yaparak adresinizi değiştirmek istemeniz halinde ise bu durumda çeşitli belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir. Buna göre başvuruda bulunduğunuz adreste bulunan konut için size ait olacak fatura, elektrik, su, telefon, doğalgaz gibi aboneliklerin faturası, kira sözleşmesi ya da benzeri geçerli olan belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. Beyan edilen adres boş bir konut ise belge talep edilmez. Aynı zamanda nüfus müdürlüğünden yapılacak olan ikamet değişikliği sonrasında verilmiş olan belgenin mahalle muhtarına bildirmek de zorunlu değildir.

İkamet Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

İkamet belgesi sorgulama işlemleri e – devlet üzerinden hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Özellikle okul kayıtları, kredi başvuruları, iş başvuruları ve pek çok nedenden ötürü ikamet bilgileri talep edilebilmektedir. Bu durumda e – devlet’e giriş yaptıktan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasına gelinir ve burada yer alan yerleşim yeri ve diğer adres belgesi sorgulama seçeneği seçilerek ikamet belgesi alınır.

Sık Sorulan Sorular

Adres değişikliği hemen yansır mı?

İşlemleri yaptıktan sonra adres değişikliği onayı sonrasında hemen kabul edilecektir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir