Ads.txt bulunamadı Hatası – Kazançlarınız Risk Altında Uyarısı
  1. Anasayfa
  2. İnternet

Ads.txt bulunamadı Hatası – Kazançlarınız Risk Altında Uyarısı

Adsense Kazançlarınız Risk Altında!Google adsense hesabınızda düzeltme adımlarını uygulanmanıza rağmen sürekli 

Uyarı! Kazançlarınız risk altında: Gelirinizin ciddi oranda olumsuz etkilenmesini önlemek için bazı ads.txt dosyası sorunlarını düzeltmeniz gerekir.

hatası almaya devam ediyorsanız aşağıdaki adımları da uygulayın. Tüm adımları doğru yaptığınıza ve kontrollere rağmen hata devam ediyorsa 2023 yılı Nisan-Mayıs-Haziran ayları için söylemek gerekirse google adsense hesaplarında bu şekilde genel bir problem söz konusudur. Zira ben bu hatayı doğru adımları uygulama rağmen hala gideremedim ancak sizin de doğru ayarların yapılı olduğundan emin olmanız için bu adımları uygulamanız önemli.


Kazançlarınız Risk Altında Sorunu Çözümü


1. Adsense hesabınıza giriş yapın.

2. Uyarı mesajı altında bulunan “hemen düzeltin” yazısına tıklayın.


3. Listenizden bulunamadı yazan sitenizi seçin. Site url’nize tıklayın.


4.  Açılan sayfada “google.com, pub-0000” formatında bir yayıncı kimliği göreceksiniz. Bu sekmeyi kapatmayın bu şekilde açık kalsın. Buradaki yayıncı kodunu sitenizin ilgili yerlerine koymanız gerekiyor. Bu yazı için bu işlemi zaten yaptığınızı varsayıyoruz.


5. Buraya tıklayarak Google Ads.txt sorun gidericisi sayfasına gidin.


6. site URL adsesinizin sonuna /ads.txt eklediğiniz zaman dördüncü maddedeki yayıncı kimlik kodunuzu görmeniz gerekiyor. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken 3 önemli husus var.

        a. www olmadan sitenize ulaşılabilmesi gerekiyor. Yani tarayıcı sayfası adres bölümüne kolayteknik.com/ads.txt yazınca veya www.kolayteknik.com/ads.txt ulaşılabiliyorsa problem yok. Ulaşılamıyorsa domain adresiniz için www yönlendirmesi yapmanız gerekiyor.

        b. sitenize http ve https protokolleri ile erişilebilmesi gerekiyor. Örneğin sitenize; https://www.kolayteknik.com/ads.txt veya http://www.kolayteknik.com/ads.txt veya https://kolayteknik.com/ads.txt ya da http://kolayteknik.com/ads.txt şeklinde girildiğinde yayıncı kimliğinin görülmesi gerekiyor. Bunun içinde domain panel veya admin panelinizinde https ayarlarını açmanız gerekiyor.

7. /robot.txt adresindeki ayarları kontrol etme


Site adresinizin sonuna www.kolayteknik.com/robot.txt ekleyerek girdiğiniz zaman görünen ayarlarda “Disallow ads ” şeklinde bir ibare olmaması gerekiyor. Adsense uyumlu robot.txt ayarlarınızı aşağıdaki şekilde değiştirmelisiniz.

Adsense uyumlu robot.txt ayarları nasıl olmalı?Özetlersek;

  •  www yönlendirmesi ve https – http ayarları tam olmalı. her durumda sitenize ulaşılmalı.
  • /ads.txt linkine girildiğinde google adsense yayıncı kimliğiniz görülmeli
  • /robot.txt linkine girildiğinde ayarlar yukarıdaki gibi görünmeli.
Bu adımlardan sonra minimum 72 saat geçmesine rağmen uyarı almaya devam ediyorsunuz sorun sitenizle değil google adsense ile ilgilidir. Ben bu hatayı doğru ayarlar olmasına rağmen 4 aydır almaya devam ediyorum.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir