İpucu

Akıllı Telefonlara HIV Testi Yapma Olanağı Geliyor

Akıllı Telefonlara HIV Testi Yapma Olanağı Geliyor

Akıllı telefonlarda kredi kartınızı okuyan araçlardan tutun da fitness bilekliğinizi senkronize etmeye araçlara hatta ve hatta tv’yi uzaktan kontrol etmenize yarayan araçlar bulunuyor. Şimdi ise çıkan en son yenilikle birlikte akıllı telefonlarınızdan HIV testi yapma olanağına kavuşmuş olacaksınız. Sex turizmi müdavimlerinin vazgeçilmezi olacağı kesin.

Kolombiya üniversitesindeki biyomedikal mühendisleri tarafından geliştirilen bir araç, HIV testi yapmanıza, bunun da yanında frengiye neden olan bakterileri tespit etmenize yarıyor. Peki bu araç nasıl kullanılıyor derseniz cevabı oldukça basit. Sadece bir dangıldan ibaret olan cihazı telefonunuzun jack’ine takıyorsunuz. Üstelik hiçbir ek batarya ihtiyacı duymuyor. Tamamen telefonunuza bağlı olarak çalışıyor ve sonuçları telefondaki bir uygulama aracılığıyla okuyabiliyorsunuz.
Telefonunuza taktığınız dangılın içerisinde bir çip bulunuyor. HIV ve frengi testleri bu çip sayesinde yapılıyor. Kanınızı çipin kanallarına damlatmanız yeterli.
Kan damlası bir kere cihazın içerisine girdikten sonra bir takım kimyasal maddelerle tepkimeye giriyor. Bu tepkime sonucu HIV ve frengi testi başarıyla yapılıyor. Bu test kamuoyunda eliza testi olarak da biliyor. Bu yöntemin HIV virüsü taramasında en iyi yöntem olduğunu söylemek hiç de güç değil.
Cihaz çok az bir güç gerektirdiğinden telefonun şarjı yeterli oluyor. Ayrıca cihaz istenildiğinde elle çalıştırıldığı için sürekli bir şarj tüketimi söz konusu değil.
Cihaz üreticilerinin söylediğine göre bu cihaz herkes tarafından kullanılıp sonuçlar okunabilir. İşin güzelliği de burada yatıyor, herkes tarafından kullanılabilecek bir cihazın başarılı bir ürün olduğunu söylemek hiç de zor değil.

Teknolojinin akıl almaz derecede ilerlediği günümüzde bakalım daha ne tip yenilikler karşımıza çıkacak. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu