1. Anasayfa
  2. Mobil

Aldığım Telefonun Imei Numarası Farklı


İthalat Yolu (Paralel İthalat veya Gray-Grey) ie satılan telefonlar (başka ürünlerde var konumuz telefon) resmi firma ithallerine göre daha uygun fiyatlı olabiliyor. Bu sebeple bazı kullanıcılar için tercih konusu.


Resmi Firma İthalatı Olmayan Telefonlar Yasal Mıdır? 

           Normalde bu işlem gayet yasal. Herhangi firma resmi olarak orijinal ürünleri ithal ediyor, imeileri BTK ya bildiriyor ve bir servis ile anlaşıp 2 yıl zorunlu olan garanti hizmetini de beyan ettikten sonra satış yapıyor. Siz de KVK-GENPA-TELESERVICE haricindeki genelde tek merkezli olan bu garantilerin yaşatacağı aksaklıkları da tartarak alıyorsunuz buraya kadar bir sorun yok.
    
     Fakat bazı firmalar orijinal ürünü kaçak yollarla yurt içine sokuyor ve yurt içinde işlenmiş imei numaralarını bu cihazlara (genelde eski sürümler) farklı rom’lar yükleyerek sahte imei ekliyor. Yani cihazın arka yüzünde yazan imei ile telefondan *#06# yazdığınız da çıkan imei numaraları farklı oluyor. Hatta bazen imei numarası kendi kendine değişiyor (Bu nedenle cihazda custom rom’a ek olarak gizli bir yazılım olduğunu da düşünüyorum). Tuhaf olan taraf gelen cihaz orijinal kutusunda ve paketi açılmamış. Muhtemelen işlemlerden sonra telefon kutularını yeniden ambalaj yapıyorlar. 

Faturalı Olarak Kaçak Telefon Satıyorlar !

      Ben de aynı şekilde internet üzerinden aldığım  “Amerika için üretilen i9505 model, LTE uyumlu Samsung Galaxy S4” başlıklı ürün aynı şekilde beyanlarla pazarlanıyordu. Telefonun paralel ithalat olduğu, kendi firmalarınca 2 yıl garantili ve kutu açılmadan iade taahhüdü vardı. Ama telefon kutulu ve açılmamış naylon kaplı olmasına rağmen içindeki kulaklık J5 kulaklığı idi. Hadi onun Üretici tarafından yapıldığını varsayabiliriz ama telefona imei çakılmış ve geri paketlenmiş.       Dolayısı ile bu tür cihazlar eski model imei ile yüklendiği için 4.5 G (LTE) desteği olsa bile eski tip cihazların imei numarasını taşıdığı için şebeke üzerinde 4.5 G desteklemediği görülüyor ve operatörler bu nedenle 4.5 G’den faydalanılamayacağını söylüyor. Forumlarda bunun bir fark yaratmadığını söyleyenler ve bölgelere göre değiştiğini söyleyenler de var. Fakat sonuç olarak buradaki problem kaçak olan telefonların garantili ve faturalı olarak internet üzerinden pazarlanabiliyor olması. 


Ekleme 1:

  • Telefonu satan firmaya telefonun çakma imei’li olduğu ile ilgili mesaj atıldı.


Aramalar:
Aldığım telefon imeisi farklı.
Telefon imeisi farklı.
Faturalı telefonun imeisi çakma.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir