Otomobil

Alfa Rome 147 Sonradan Hız Sabitleyici Taktırma

Alfa Romeo 147 mk2 kasalarda blackline ve collezione adlı iki üst donanım seviyesi var. Fakat bu donanım seviyeleri üst seviye olmasına rağmen hız sabitleyici, opsiyonel olarak satışa sunulmuş ve Türkiye’de bulunan çoğu blackline ve collezione 147’lerde hız sabitleyici bulunmuyor. Fakat fabrika çıkışında opsiyonel olarak sunulduğu için hazırlığı bulunuyor. Aynı durum benim bildiğim opel ve audi marka araçlarda da söz konusu. Sonradan hız sabitleyici kolu takmak suretiyle araca hız sabitleme özelliği eklenebiliyor.
Alfa Romeo 147 lere sonradan hız sabitleyici takılabiliyor. Collezione ve blackline modellerinde hazırlığı olduğu için tek yapılması gereken kolu sinyal kolunun altındaki sokete takmak, hız sabitleyici kolunun çıkacağı şekilde direksiyonun alt kapağına bir delik açmak ve (servisin dediği) yazılım yüklemesi. Debriyaj ya da gaz pedalının altında hız sabitleme özelliği ile ilgili bir de müşir varmış, bu müşir dediğim gibi collezione ve blackline larda var ama baz modellerde var mı bilmiyorum. Bunu da ustanıza kontrol ettirerek anlayabilirsiniz.


Alfa Romeo Sonradan Cruise Control TaktırmakAlfa romeo araçlara sonradan hız kontrol (Cruise Control) taktırmanın en maliyetli parçası hız sabitleyici kolu. Bu kolu çıkma olarak bulduğunuz fiyat ve montajı ile birlikte ortalama 500 tl civarında bir maliyet söz konusu. Bazı çıkma parça satan yerler, sinyal – silecek ve hız kontrol kolunu üçü bir arada olarak satıyorlar, sadece hız sabitleyici kolunu satanlar da var. Kolu almadan önce gaz pedalındaki hız kontrol müşirinin olup olmadığını öğrenip onun maliyetini de hesaba katmanızı öneririm.


Hız sabitleyici kolu alırken sabitleme kolunun alt kapağı varsa onu da alırsanız, eski alt kapağı delmek sorunda kalmazsınız.


Sonuç olarak Alfa Romeo araçlara sonradan hız sabitleyici takılabiliyor.Çıkma hız sabitleyici kolunu bazılar resimdeki gibi takım olarak satıyor. Takım olarak almanız gerekmiyor, sadece hız sabitleyici kolunu almanız da yeterli.


Hız sabitleme kolu takarken, alt direksiyon kapağının da değişmesi veya kolun çıkacağı şekilde kesilmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu