Altı Yanmış Ütü Nasıl Temizlenir?
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Altı Yanmış Ütü Nasıl Temizlenir?

Ütü yapanlar için altı yanmış ütü temizlemesi oldukça büyük sorun olabilmektedir. Bir anlık ihmal sonucunda ütünün altının yanması ütünün buhar özelliklerini kaybetmesine ve daha sonra istenen şekilde ütüleme yapamamasına neden olur, ancak basit yöntemler ile altı yanan ütüyü temizleyebilirsiniz.

Altı Yanan Ütüyü Temizleme Yöntemleri

Altı yanmış ütü temizleme yöntemleri kolay bir şekilde ütüyü mevcut durumundan kurtarmanıza olanak tanımaktadır. Altı yanan ütüler sağlıklı bir ütüleme yapmak için elverişli olmadıkları için basit yöntemler ile ütünüzün altını temizleyebilirsiniz. Bu kapsamda ilk yöntem beyaz sirke kullanımı olmaktadır. Ev temizliği için son derece yararlı olan beyaz sirke altı yanmış ütü için de harika sonuçlar yaratıyor. Beyaz sirkeyi kullanmak için az miktardaki beyaz sirkeyi bir beze dökün. Daha sonra ütüyü az derecede ısıtın ve bu nemli bez yardımı ile ütünün tabanını ovalayın. Şayet buhar delikleri arasında yanma lekeleri kalmışsa örneğin bir pamuklu çubuk yardımı ile yine aynı temizleme işlemlerini yapabilirsiniz. Bu sayede ütünüzün tabanı özel bir parlaklığa kavuşacaktır.

Yanan Ütü Altını Parlak Yapma Yöntemleri

Yanan ütü altını temizlemek için başka yöntemler de kullanabilirsiniz. Bu açıdan tuz kullanımı yanan ütünün tabanını temizleme işlemleri için kullanılmaktadır. Eski bir gazeteye bol miktarda tuz dökün ve daha sonra ütü tabanını döktüğünüz tuzun üzerinde dolaştırın. Lekeler ütüleme işlemi nedeniyle gazeteye çıkacaklardır. Daha sonra ise temiz bir bez yardımı ile ütünün tabanını silerek temizleyebilirsiniz.

Diğer bir etkili yöntem ise diş macunu kullanmaktır. Diş macunu özellikle siyah lekelerin giderilmesinde yardımcı olur ve ütü tabanının parlak görünmesine de neden olur. Soğuk haldeki ütü tabanına bir parça diş macunu sıkın ve temiz bir bez yardımı ile bunu tabana yayın. Bu esnada macunun beze tamamen yapışmamasına dikkat edin. Ardından buharı açın ve ütüyü 5 dakika bu halde çalıştırın. Ütü ısındığı zaman ütünün tabanını bir bez yardımı ile parlatın ve kalan diş macunu kalıntılarını da temizleyin. Son olarak çamaşır deterjanı kullanmak da yine yanan ütü tabanını temizlemek için kullanacağınız farklı bir yöntemdir.

Sık Sorulan Sorular

Altı yanmış ütü tamamen temizlenir mi?

Doğru teknikler ile ileri derecede altı yanmış ütüyü bile temizleyebilirsiniz.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir