Android Chrome Uzantı Ekleme ve Kurma
 1. Anasayfa
 2. Mobil

Android Chrome Uzantı Ekleme ve Kurma

Google Chrome uzantıları yeni özellikler ekleme, görevleri kolaylaştırma veya çevrim içi güvenliğinizi sağlama gibi tarayıcınızın yeteneklerini artırabilecek kullanışlı küçük eklentilerdir. Kolaylık ve kişiselleştirme avantajları sundukları için, masaüstü bilgisayarlardaki Chrome tarayıcılarda kullanılmaktadır. Masaüstü bilgisayarlarda birçok avantaja sahip olan bu eklentiler ne yazık ki Android cihazlarda kullanılmamaktadır. Fakat Android Chrome uzantı kullanabilmeniz için farklı yöntemler bulunmaktadır.

İçeriğimizde yer verdiğimiz yöntemlerle Android Chrome eklenti kurma, reklam engelleyici yükleme ve Google Chrome uzantıları ile ilgili tüm işlemleri yapabileceksiniz.

Android Chrome Uzantı Nasıl Eklenir?

Ne yazık ki Google, Chrome uzantılarını resmi olarak Android cihazlar için doğrudan kullanılabilir hale getirmedi. Ancak farklı yollarla Android için Chrome uzantılar ekleyebilirsiniz.

Geliştiriciler, Chrome uzantılarını Android kullanıcılarının erişebileceği hale getirmek için geçici çözümler buldu. Çözüm, üçüncü taraf uygulamalar veya Chrome tarayıcının değiştirilmiş sürümleri aracılığıyla Chrome uzantılar kullanmaktır.

Bu alternatif yöntemler, Android web browser için özel olarak tasarlanmış çok çeşitli uzantıları kullanarak Chrome Web Mağazası’na erişmenizi sağlar.

Android Google Chrome Uzantı Ekleme Nasıl Yapılır?

Android Chrome uzantısı yüklemek için Android’deki varsayılan Chrome tarayıcısı uzantıları desteklemediğinden Chromium‘u temel alan alternatif tarayıcılar kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki yöntemler Android için Google Chrome uzantılar eklemeniz için kullanılabilir;

Yöntem 1: Yandex Tarayıcıyı Kullanma

Yandex Browser, Chromium tabanlı bir tarayıcı olduğu için Chrome uzantılarını sorunsuz çalıştırır.
Yandex Browser, Chromium tabanlı bir tarayıcı olduğu için Chrome uzantılarını sorunsuz çalıştırır.

Yandex Tarayıcı, mobil cihazlarda Chrome eklentilerini destekleyen Chromium tabanlı bir tarayıcıdır. Ve Android cihazınıza Chrome uzantılarını yüklemek için bu tarayıcıyı kullanabilirsiniz.

1. Yandex Tarayıcıyı İndirin

Google Play Store‘a gidin ve “Yandex Tarayıcı”yı arayın. Bulduğunuzda, uygulamayı Android cihazınıza indirip yüklemek için “Yükle” butonuna tıklayın.

NOT: Fakat bu adım, cihazınızda zaten Yandex tarayıcısı yüklüyse geçebileceğiniz bir adımdır.

2. Yandex’i açın ve Chrome Web Mağazası’na erişin

Artık Yandex’i yüklediğinize göre, çok çeşitli Chrome uzantılarını bulup yükleyebileceğiniz Chrome Web Mağazası’na erişme zamanı geldi.

 • Chrome Web Mağazası’na erişmek için Yandex Tarayıcı ana sayfasındaki arama çubuğuna dokunun. “Chrome Web Mağazası” yazın ve arama simgesine dokunun.
 • Açmak için resmi Chrome Web Mağazası bağlantısını tıklayın.
3. Uzantıları Bulun ve Yükleyin

Chrome Web Mağazası sayfasına girdikten sonra geniş uzantı koleksiyonunu keşfetmeye başlayabilirsiniz. Sizin için önerilen uzantıların bir listesi karşınıza çıkacaktır. Önerilen seçeneklerden herhangi birini seçebilirsiniz. Fakat bunun yerine aklınızda belirli bir uzantı varsa, aşağıdaki adımlarla onu bulmaya devam edebilirsiniz:

 • Belirli bir uzantıyı bulmak için arama çubuğunu kullanın veya popüler olanları keşfetmek için kategorilere göz atın.
 • Beğendiğiniz bir uzantıyı bulduğunuzda, daha fazla ayrıntı ve inceleme görüntülemek için üzerine tıklayın. Sizin için doğru olanı ise kurulum işlemini başlatmak için “Chrome’a ​​Ekle” butonuna tıklayın.
 • Örneğin: uBlock Origin eklentisini kurmak istiyorsunuz diyelim. Yukarıdaki “arama” ve “detay” bölümlerini geçtiyseniz…
 • Uzantıyı eklemek için izninizi isteyen bir onay iletişim kutusu görünecektir. Devam etmek için “Uzantı ekle” ye dokunun. Bu, uzantıyı Android cihazınıza ekleyecektir. Fikrinizi değiştirmeniz durumunda da iptal edebilirsiniz.
4. Uzantılarınızı Yönetin

Böylece ilk Chrome uzantınızı telefonunuza başarıyla yüklediniz. Uzantılarınızı yönetmek ve özelleştirmek için şu adımları izleyin:

 • Yandex Tarayıcı da uzantılarınızı yönetmek için sağ alt köşede bulunan alt alta 3 kısa çizgi şeklindeki menüye (☰) gidin. Ayarlara tıklayın.
 • Menüden “Uzantı kataloğu” bağlantısını seçin.
 • Burada yüklü uzantıların bir listesini göreceksiniz. Uygun gördüğünüz şekilde bunları açıp kapatabilirsiniz.

Artık Android cihazınızda Yandex Tarayıcı’yı kullanarak çalışan Chrome uzantılarınız bulunmaktadır. Android Chrome uzantı yüklemek bu kadar basit.

Yöntem 2: Kiwi Tarayıcısını Kullanarak Android Chrome Uzantı Ekleme

Kiwi Tarayıcı, Android Chrome uzantılarını destekleyen başka bir Chromium tabanlı tarayıcıdır. Bu, mobil tarama deneyimini geliştirmek isteyenler için harika bir seçimdir.

Android telefonunuzda Google Chrome uzantıları kullanmak için, bu uzantıları destekleyen bir mobil tarayıcı kullanmanız gerekiyor. Bu alternatiflerden biri de Kiwi Browser'dır.
Android telefonunuzda Google Chrome uzantıları kullanmak için, bu uzantıları destekleyen bir mobil tarayıcı kullanmanız gerekiyor. Bu alternatiflerden biri de Kiwi Browser’dır.

Kiwi Tarayıcısını kullanmak oldukça basit bir işlemdir ve aşağıdaki adımlar işinizi görecektir;

1. Kivi Tarayıcısını İndirin

Kiwi Tarayıcınız yoksa Google Play Store’dan yükleyin. Bunu zaten yaptıysanız bu adımı göz ardı edebilirsiniz. Kurulum tamamlandıktan sonra kurulum işlemini başlatmak için Kiwi Tarayıcısını açın.

2. Chrome Uzantıları Desteğini Etkinleştirin

Kiwi Tarayıcı’da Chrome uzantıları desteğini etkinleştirmek için şu adımları izleyin:

 • Kiwi Tarayıcı ana sayfasında sağ üst köşede bulunan üç dikey noktaya (⋮) dokunun. Bu işlem, menüyü açacaktır.
 • Menüyü aşağı kaydırın ve “Uzantılar” bağlantısını bulun. Uzantı desteğini etkinleştirmek için “Uzantılar” bağlantısının yanındaki geçiş anahtarını etkinleştirin.
3. Chrome Web Mağazası’na erişin

Kiwi Tarayıcı yüklendiğinde ve Chrome uzantıları etkinleştirildiğinde, tercih ettiğiniz uzantı için Chrome Web Mağazası’na erişme zamanı geldi.

Chrome Web Mağazası’na erişmek için Kiwi Tarayıcı ana sayfasının üst kısmındaki adres çubuğuna dokunun. Adres çubuğuna “chrome.google.com/webstore” yazın ve Enter’a basın.

Resmi Chrome Web Mağazası’na yönlendirileceksiniz. Ayrıca Kiwi Tarayıcınızın arama çubuğundan “Chrome Web Mağazasında”da arama yapabilirsiniz.

Kiwi ile Google Chrome uzantılarını Android'de kullanma
Kiwi ile Google Chrome uzantılarını Android’de kullanma
4. Uzantıları Bulun ve Yükleyin

Chrome Web Mağazası sayfasına geldiğinizde istediğiniz uzantıları keşfedebilir ve yükleyebilirsiniz.

Bir uzantı yüklemek için şu adımları izleyin:

 • Belirli bir uzantıyı bulmak için Chrome Web Mağazası’ndaki arama çubuğunu kullanın veya popüler olanları keşfetmek için kategorilere göz atın. İstediğiniz uzantıyı bulduğunuzda, daha fazla ayrıntı ve inceleme görüntülemek için üzerine tıklayın. Elbette, ana sayfada aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi başka önerilen uzantı da bulacaksınız.
 • İster bir arama yoluyla ister önerilen seçeneklerden olsun, ihtiyacınız olan doğru uzantı olup olmadığını onaylayın. Gereksinimlerinizi karşılıyorsa kurulum işlemini başlatmak için “Chrome’a ​​Ekle” butonuna tıklayın.
 • Uzantıyı eklemek için izninizi isteyen bir onay iletişim kutusu görünecektir. Devam etmek için “Tamam” butonuna dokunun. Bu işlem, seçtiğiniz uzantıyı tarayıcınıza yükleyecektir.
5. Uzantılarınızı Yönetin

Uzantılarınızı yönetmek ve özelleştirmek için şu adımları izleyin:

 • Uzantılarınızı Kiwi Tarayıcıda yönetmek için ana sayfanın sağ üst köşesindeki üç dikey noktaya (⋮) dokunun.
 • “Uzantılar” bağlantısına gidin ve tıklayın.
 • Burada, bunları etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için geçiş anahtarlarına sahip yüklü uzantıların bir listesini bulacaksınız. Uzantı ayarlarını düzenlemek için geçiş simgesine dokunun veya kaldırmak için “Kaldır” sekmesine tıklayın.

Artık Android cihazınızda Kiwi Tarayıcıyı kullanarak çalışan Chrome uzantılarınız var.

Android için Önerilen Chrome Uzantıları

Android Chrome uzantı seçenekleri söz konusu olduğunda aralarında kaybolacağınız yüzlerce eklenti bulabilirsiniz, ancak mobil tarama deneyiminizin etkili olması için, genellikle tavsiye edilen bazı uzantılar bulunmaktadır:

 • OneTab: Bu uzantı, sekmelerinizi düzenlemek için mükemmeldir. Tek tıklamayla tüm açık sekmelerinizi tek bir listede toplayarak hafızadan tasarruf sağlar ve gezinmeyi kolaylaştırır.
 • HTTPS Everywhere: Bu temel güvenlik uzantısıyla çevrimiçi verilerinizi güvende tutun. Web sitelerini, güvenli HTTPS bağlantılarını kullanmaya zorlayarak hassas bilgilerinizi potansiyel tehditlerden korur.
 • Pocket: Hevesli okuyucular için “Pocket” mutlaka sahip olunması gereken Chrome Android uzantı seçeneklerinden birisidir. Makaleleri ve web sayfalarını daha sonra okumak üzere, hatta çevrimdışı olarak kaydedin ve cihazlarınız arasında kusursuz senkronizasyonun keyfini çıkarın.
 • Dark Reader: Gece geç saatlerde internette gezinirken göz yorgunluğu yaşıyorsanız, bu uzantı tam size göre. “Dark Reader”, parlak web sitelerini göz dostu karanlık mod versiyonlarına dönüştürerek gece internette gezinmeyi kolaylaştırır.
 • LastPass: “LastPass” ile şifreleri hatırlamakta zorluk çekmeyeceksiniz. Bu güvenli şifre yöneticisi, oturum açma kimlik bilgilerinizi saklar ve otomatik olarak doldurarak çevrimiçi ortamda korunmanızı sağlar.
 • uBlock Origin: Web de gezinirken sitelerin her yerinde çıkan reklamlar bazen gerçekten stres yaratabiliyor. uBlock Origin Chrome Android uzantısı reklamları, açılır pencereleri ve çerezleri engelleyerek size daha hızlı ve daha temiz bir gezinme deneyimi sunar.
 • Grammarly: İster e-posta ister sosyal medya gönderileri yazıyor olun, Gramerly gerçek zamanlı dil bilgisi ve yazım denetimleriyle hatasız içerik üretmenize yardımcı olur.
 • Honey: Honey Chrome eklentisi ile çevrimiçi alışveriş yaparken, honey sizin için geçerli kuponları otomatik olarak bulup uygulayarak en iyi fırsatları yakalamanızı sağlar.
 • Pushbullet: Android telefonunuzu diğer cihazlara sorunsuz bir şekilde bağlayın. Pushbullet cihazlar arasında kolaylıkla bağlantı, dosya ve not göndermenize olanak tanır.
 • Google Translate: Google Translate ile dil engellerini anında aşın. Web sitelerini anında tercih ettiğiniz dile çevirerek yabancı içeriği erişilebilir hale getirin.

Bu harika Chrome uzantılarıyla, Android web gezinti deneyiminiz kolaylık ve üretkenlik için tavsiye edilmektedir.

Android Chrome uzantı seçenekleri Android cihazlarımız ile internette gezinme şeklimizi değiştirdi. Yerel olarak Android kullanıcıları için mevcut olmasa da Yandex Tarayıcı, Kiwi Tarayıcı ve Firefox için Chrome Store Foxified eklentisi, bu uzantıların gücünü ortaya çıkarmak için ustaca geçici çözümler sunar.

Sekmeleri basitleştirmekten güvenliği artırmaya, makaleleri kaydetmeye ve reklamları engellemeye kadar çok çeşitli seçenekler sunan bu önerilen Chrome uzantıları, farklı ihtiyaç ve tercihleri ​​karşılar.

Bu içeriğimize de göz atmayı unutmayın: Android’de WhatsApp Zamanlı (İleri Tarihli) Mesaj Gönderme

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir