Android Telefona Nasıl Format Atılır?
  1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Android Telefona Nasıl Format Atılır?

Android Telefona Nasıl Format Atılır?

Android telefonlar gün geçtikçe daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilmelerine karşılık bazı durumlarda, özellikle virüs gibi zararlı yazılımların bulaşması durumunda Android format atma kullanıcılar tarafından merak ediliyor. Basit yöntemler ile telefonunuza format atabilirsiniz.

Android Telefonlara Format Atma İşlemi

Akıllı telefonlar günlük yaşamı çok daha kolay hale getirmelerine rağmen bazı durumlarda zararlı yazılımlar sonucunda işlevsiz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda ise Android telefonlara format atma işlemi tercih edilmektedir. Bir başka deyişle fabrika ayarlarına geri döndürme işlemi olan bu yöntem pratik bir şekilde yapılmaktadır.

Android Telefona Format Nasıl Atılır?

Android telefona format atmak için öncelikle bilinmesi gereken en önemli nokta bu işlem ile birlikte telefonunuzda yer alan tüm bilgiler silinecektir. Özellikle dosya, fotoğraf ya da benzeri dosyalar bulunuyorsa, kaybolmasını istemediğiniz dosyaları yedekleme yapmanız yararlı olacaktır. Aynı şekilde telefon hafızasına kayıtlı olan rehberinizdeki kişiler de silinecektir. Bunun için telefon rehberinizdeki kimselere Google hesabı ile özdeştirmek ve yedekleme almak daha sonra rehberinizdeki kimselere ulaşmak adına kolaylık sunacaktır. Format atma işlemleri pratik ve hızlı olsa da yazılımdan ve telefon işleyişinden çok anlamayan kimselerin teknik servislerden destek almaları daha yararlı olacaktır. 

Yine de kendiniz format atmak istiyorsanız öncelikle telefonunuzu kapatın. Daha sonra güç, home ve ses açma tuşlarına aynı anda basın. Recovery ekranı açılıncaya kadar tuşlardan elinizi çekmeyin. Bu işlem sonrasında recovery ekranında wipe data factory seçeneğini seçin ve çıkan seçeneklerden wipe cache partition kısmını seçin. En son olarak ise reboot system now yazını seçerek telefonunuzu açın. Bu sayede Android telefona format atma işlemini tamamlayacaksınız.

Android Fabrika Ayarlarına Nasıl Döndürülür?

Android format atma işlemleri aynı zamanda fabrika ayarlarına döndürmek olarak biliniyor. Android fabrika ayarlarına dönüş yapmak için farklı telefon modelleri daha kolay şekilde bu yöntemin tercih edilmesine olanak tanıyorlar. Android telefonunuzda ayarlar kısmına geldikten sonra genelde en son kısımda yer alan yedekleme ve sıfırlama bölümünü açın. Buradan ise fabrika ayarlarına sıfırla seçeneği seçilerek yine kolay Android format atma işlemi yapabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Android telefon sıfırlanırsa veriler kurtarılır mı?

Telefon sıfırlama işlemi yaparsanız verilerinizin hepsi silinir.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir