Güncel

Apple’ın Yeni Hırsız Koruma Sisteminin Detayları Belli Oldu


 

apple ne tanitacak ne tanitmayacak 2062977
Apple Hırsız Koruma

Apple’ın akıllı telefonları için güvenliği ne derece ön planda tuttuğunu söylemeye gerek yok. Özellikle yazılım konusunda telefonda kullanılan sistemlerde bir açık kalmaması için hacker gruplarına açık karşılığı para ödülü bile vermeye başlayan Apple, son dönemde sadece yazılımsal olarak değil bunun dışında fiziksel olarak da güvenliğe önem vermeye başladı.
Zira ortaya çıkan son patent başvurusu da aslında bu durumun en büyük kanıtlarından biri oldu. Söz konusu patent başvurusunun doğrudan telefon hırsızlığına karşı bir önlem olacak bir sistemi içerdiğini de belirtelim.
Hırsızın Parmak İzi Alınacak
Yeni sistemle ilgili olarak belli olan ilk detay parmak izi konusu oldu. Patent başvurusunda yer alan bilgilere göre Apple, artık kullanıcıların telefonlarını artık birkaç farklı yöntem ile koruyacak. Telefonun olası bir hırsızlık durumunda parmak izi sensörü devreye girecek. Yeni sistemde hırsızın telefona girebilmesi için mutlaka parmak izi sensöründen yararlanması gerekecek. Bu durumda da alınan parmak izi verisi doğrudan Apple’a gönderilecek. Ayrıca hem ön hem de arka kamera üzerinden hırsızında fotoğrafları çekilecek. Tüm bu verilere sahip olan Apple, şüphelenmesi durumunda ise verileri hem kullanıcının güvenli hesabı ile kullanıcıya hem de yetkili birimlere haber verecek. Söz konusu sitemin hangi serilerde kullanılacağı ise merak konusu. Zira Apple henüz yeni sistem hakkına bir açıklama yapmadı.  

Hakan

Elektronik Mühendisiyim. Bu sitede yazmaktan sizinle iletişim kurmaktan mutluyum. Sevgilerimle...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu