BilgisayarNasıl Yapılır?

Asus X552E Laptop Hızlandırma

asus x552e hizlandirma windows 7 kurma
Asus X552E AMD E1 işlemcili Laptop malum Windows 8 ön yüklü geliyor.
Cihaz tasarım ve ergonomi olarak perfect. Şarj cihazı ve batarya ömrü de gayet başarılı. Ses kalitesi mükemmel. Vefakat ilk açılış hızı Windows 8 in yüzü suyu hürmetine oldukça hızlı olmasına rağmen açıldıktan sonra laptopda çevrimdışı bir uygulama ya da çevrimiçi deneyimi olsun işkence halini alıyor. Harici ekran kartına sahip olmadığı için hd video olayını falan unutun zate. Tuhaftır etrafındaki insanlara teknolojik alet alırken yardımcı olan ben gidip 1 Gz işlemcili bir laptop alma gaflet dalalet ve hatta kendime hıyanet içinde bulundum. Gerçi o günlerde ülke şartları bunu gerektiriyordu. Kobani eylemleri falan filan vardı.
Kısacası alırken idare eder didik hatta “bakmadan alma” sloganlı tekno görevliler de bana dedi bunu dedi al dedi git dedi bu dedi seni dedi …
2014 yılında, uzay çağının ortasında E1 işlemcili laptop satılıyor lan bu ülkede. Neyse kabahat onda değil bende. Ne geldiyse zaten bu ucuzculuktan geldi başımıza.
Saadede gelirsek işi gücü bırakıp bi hafta bu zımbırtıyı nasıl hızlı yaparım nasıl hd video izlerim filan diye uğraştım amma hepsinde muvaffak olamadım maalesef.
Bir kaç hususu fevkalade hale getirdim, örneğin hız ve internet hızı ama video olayına çözüm yok hacı. Hd video izleme olayını unut. Yine de denemek istersen buyur.

Asus X552E yi hızlandırmak için; 

1. Win 8 yüklü iken ekran kartı vs. kasan, arkaplanda çalışan ve önyüklü gelen bütün gereksiz şeyleri kaldırdım. Hızlanmadı.
2. Windows 8 ile ubuntu kurdum. Cık. Bana mısın demedi hatta Ubuntu daha yavaş kaldı.
3. Windows 8 i komple silip Linux mint kurdum. Hızlanmadı. Alışmak hızlanmaktan daha zor geliyor Billy bizi gençlikte fena tavladı.
4. Son olarak Hepsini kaldırıp Windows 7 kurdum. Kasma yok. Hız hissedilir derecede arttı. Bazı programların ilk açılış ve yüklenme bölgelerinde yer yer kasma görülürken orta kısımlarda herhangi bir yavaşlama görülmüyor.
Youtube dan ya da yüklü olan 1080p video oynatma halen kasıyor. Çünkü 1080 video da cpu %100 çalışıyor ve donma yapıyor, 720p de cpu %90 falan oluyor sorunsuz izleniyor. Codec modek yok vlc yok media player in antik versiyonu falan işe yaramıyor uğraşma aldığın mal bu kabullen artık alış onunla yaşamaya.

Hakan

Elektronik Mühendisiyim. Bu sitede yazmaktan sizinle iletişim kurmaktan mutluyum. Sevgilerimle...

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu