Bilgisayar

Aynı Fotoğrafları Tarama Bulma

Farklı Klasörler İçinde Bulunan Aynı Fotoğrafları Bulma ve Silme Yöntemi


Günümüzde artık herkesin elindeki telefon aynı zamanda bir fotoğraf makinesi ve eskisi gibi poz – film derdi olmadığı için zaman geçtikçe elimizde biriken binlerce çekilmiş fotoğraf var. Bu fotoğrafları albümler oluşturmak belli bir sıraya koymak bile problem halini aldı. Eskiden evlerde bir iki tane dev fotoğraf albümü olurdu ve içine yapıştırılmış fotoğraflara defalarca bakardık 🙂

Fotoğrafları oradan oraya yüklerken yedeklerken veya farklı albümler filan yaparken elimizdeki diskte veya bilgisayarda farklı klasörler içinde aynı resimler birikebiliyor. Hem kapasite anlamında hem de kalabalık etmemesi için bunları kaldırmak isterseniz bununla ilgili kendi kullandığım bir yöntemi paylaşacağım. Siz de klasörler içinde aynı isimde birden fazla olan fotoğrafları bulmak ve silmek isterseniz deneyebilirsiniz.

Aynı Fotoğrafları Tarama Bulma ve Silme Programları


Öncelikle bu işlemi yapmak için çeşitli programlar var fakat bu işlem kıymet verdiğiniz fotoğraflar için bir risk oluşturacağı için ben şahsen gözüm görmeden klasör veya disklerde tarama yapıp kendi kafasına göre silecek olan yazılımlara güvenemem. Bu sebeple hem fotoğrafları bilgisayarda düzenli ve istediğim şekilde ayrıştırabilmek hem de bu tür aynı olan fotoğrafları silmek için Google Picasa Programını kullanıyorum.

Google Picasa ile Aynı Resimleri Bulmak ve Silmek


Öncelikle Google Picasa Albüm Programı Bilgisayarınızda Yoksa Kurun ve Fotoğraflarınızı İçe Aktarın. Programı Yükleme Adresine gitmek İçin Tıklayın.


1. Picasa Programında Aşağıdaki Resimdeki Gibi Araçlar –> Deneysel –> Çift Dosyaları Göster seçeneğine tıklayın.
Aynı Olan Resimleri Tarama

2. Sol Menüden Arama Sonuçları Seçeneğine Tıklayın. Bu sekmede aynı olan tüm fotoğraflar yan yana sıralanacak ve toplamda kaç fotoğraf olduğu yazacaktır.

çift resimleri bulma ve silme
3. Buradan aynı olan resimlerden silmek istediğiniz fotoğrafın üzerine sağ tıklayın “Diskten Sil” seçeneği ile silebilirsiniz. Silinen resimler Geri Dönüşüm Kutusuna Atılır. Birden fazla resmi seçip aynı anda silmek için ctrl tuşuna basarak aynı resimlerden olan resimlerin 1 er tanesini seçip toplu olarak silebilirsiniz.İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Daha önce kaybolan benzeri veya aynı forograflarımı bulamıyordum. Google Picasa programını indirdim. Google Picasa programı bilgisayarınızda veya Akıllı telefonlarınızda bulunan resimleri hemen buluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu