Backlink Nedir? Ne İşe Yarar?
  1. Anasayfa
  2. İnternet

Backlink Nedir? Ne İşe Yarar?

Backlink Nedir? Ne İşe Yarar?

Backlink kullanımı bir web sitesinin diğerine bağlantı vermesi için yapılır. Geri bağlantılar, internette dolaşan insanlar ve Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için önemlidir. Geri bağlantılar, web sitenizin sayfaları üzerindeki metni işaretlemek için kullanılabilecek bir dil olan HTML’den oluşur.

Backlink Neden Önemlidir?

Backlink kullanımı site sahipleri için son derece büyük bir önem taşır. Çünkü şahsi web sitenizin URL adresi başka bir site üzerinde görülmeye ve tıklanmaya başlar. Bu nedenle bu kullanım son derece titiz yapılmalıdır. Bu kullanımın önem nedeni olarak birkaç unsur şu şekilde sayılabilir;

  • Bir arama motorunun bir sayfayı sonuçlarında göstermesi için öncelikle onu bulması gerekir ve bunun en basit yolu bir bağlantı aracılığı ile olur.
  • Arama motorları bağlantıları yalnızca web’i taramak, içeriği keşfetmek ve dizine eklemek için kullanmaz; aynı zamanda bir web sayfasının sonuçlarda nerede sıralanmayı hak ettiğini değerlendirmek için de geri bağlantıları kullanır.
  • Geleneksel olarak geri bağlantılar mavidir ve sıklıkla altı çizilir ancak site sahipleri bunları başka şekillerde şekillendirmeyi de seçebilir. Bağlantılı bir kelimenin veya ifadenin üzerine geldiğinizde imleciniz ok simgesinden işaretçi simgesine dönüşür. Bağlantının sizi nereye yönlendireceğini bilmek istiyorsanız, hedef URL’nin tarayıcı pencerenizin sol alt köşesinde göründüğünü görebiliriz.
  • Geri bağlantıların, sayfaların ve web sitelerinin arama motoru sonuç sayfalarında nasıl sıralanacağı konusunda çok büyük bir rol oynadığına inanıldığından, rakiplerinize kimin bağlantı verdiğini bulmanın size kaynaklar hakkında fikir verebileceği mantıklıdır.

Backlink Nasıl Görünür?

Kendi geri bağlantılarınızı görmek için sitenizi Google Search Console’a mülk olarak eklemek ve ardından bir geri bağlantı raporu çalıştırmak gibi birden fazla seçeneğiniz var. Çoğu site sahibi ve SEO, maksimum SERP görünürlüğü elde etme hedefine yardımcı olmak için bundan daha fazla unsur ister. Geri bağlantıların ve bağlantı oluşturmanın birçok yönü hakkında daha fazla bilgi sunmak için araçları araştırmakta fayda var.

Sık Sorulan Sorular

Neden Backlink Yapılır?

Backlink internet sitenizin başka internet siteleri ile iletişim kurması için yapılır.

Backlink Avantajları Nelerdir?

Backlink kullanımı avantajı olarak sitenize birçok yeni ziyaretçi çekmeniz söylenebilir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir