Nasıl Yapılır?

Başkanlık Seçimi Oy Pusulası Sıralaması – 2023

Başkanlık Oy Pusulası Sırası


Türkiye 14 Mayıs Pazar günü seçime gidiyor ve bu seçimde hem Cumhurbaşkanı hem de TBMM üyeleri (milletvekilleri) için oy kullanılacak.

Peki başkanlık seçimi için oy pusulası örneği nasıl?


Cumhurbaşkanı seçimi için oy pusulasında 4 aday bulunmaktadır. Adayların oy pusulasındaki sıralamaları ise şöyle;


  1. Recep Tayyip Erdoğan (Mevcut Cumhurbaşkanı – AK Parti – Cumhur İttifakı)
  2. Muharrem İNCE (100 bin imza toplayarak aday oldu – Memleket Partisi)
  3. Kemal KILIÇTAROĞLU (Cumhuriyet Halk Partisi – Millet İttifakı)
  4. Sinan OĞAN (Partisiz – ATA ittifakı)


Oy Pusulası Sıralaması Nasıl Belirlendi?

Cumhurbaşkanlığı seçimi için basılan oy pusulalarında kimin hangi sırada olacağı Yüksek Seçim Kurulu tarafından basına açık olarak yapılan kura seçimi ile belirlenmektedir.

Oy pusulası sıralaması kura çekimi videosunu izleyebilirsiniz.Yapılan bu kura çekimi ile başkanlık oylaması pusulasında ilk sıraya mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerleşti.

Devam eden kurada ikinci sıraya ise 2018 yılında Cumhuriyet Halk Partisi tarafından partisinden istifa ettirilerek aday gösterilen Muharrem İNCE daha sonra kurduğu Memleket Partisinden aday oldu. Ancak partinin TBMM grubu olmadığı için 100 bin imza toplayarak aday gösterildi.


Oy pusulası kura çekiminde üçüncü sırayı ise Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı, Ana Muhalefet lideri Kemal KILIÇTAROĞLU yerleşti. 2018 başkanlık seçimlerinde aday olmayan lider bu başkanlık seçiminde Millet ittifakı ile partisinden Cumhurbaşkanı adayı olarak yarışa katılıyor.


Son olarak ise ATA ittifakı temsilcisi Akademisyen Sinan OĞAN yine TBMM grubu olmadığı için imza toplayarak aday gösterildi. 
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu