Bilgisayar Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar

Bilgisayar Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Bilgisayar Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Bilgisayarda ekran görüntüsü almak çeşitli durumlarda gerekli olabilmektedir. Mac ve Windows bilgisayarlarda ekran görüntüsü almak kolay şekilde yapılabilmektedir. Ekran görüntüsü almak için çeşitli programlar da kullanılabilmektedir.

Windows 10-11 Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Windows 10 ekran görüntüsü almak için şu adımları takip edebilirsiniz;

 • İlk olarak görev çubuğunun en sağında kalan sohbet baloncuğu kutusunu seçin.
 • Daha sonra açılan barın en altında yer alan ekran alıntısı seçeneğini seçin.
 • Bu seçeneği seçtiğinizde ekranın dilediğiniz yerini fare yardımı ile seçerek ekran görüntüsü alabilirsiniz.
 • İkinci seçenekte ise istediğiniz yeri köşesiz bir şekilde ekran görüntüsü alabilirsiniz.
 • Üçüncü seçeneği seçtiğinizde açık olan pencerelerden sadece seçeceğiniz olanın ekran görüntüsünü almak mümkün olmaktadır.
 • Dördüncü seçenekte ise tüm ekranın ekran görüntüsü alınmaktadır.
 • Hangi pencerenin ya da ekranın görüntüsünü almak istiyorsanız seçtikten sonra sağ alt kısımda seçilen bildirim penceresini seçin.
 • Açılan ekranda ekran görüntünüzü düzenleyebilirsiniz ve düzeltme işlemleri bittikten sonra kaydet tuşuna basarak görüntünüzü istediğiniz yere kaydedin.

MacOS Bilgisayarlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

MacOS bilgisayarda ekran görüntüsü almak için şu yöntemleri izleyebilirsiniz;

 • Herhangi bir ekrandayken klavyeden command – cmd tuşuna basın ve ardından tuşa basılı halde shift ve 3 tuşuna basın. Ekran görüntünüz masaüstüne kaydedilecektir.

Diğer Ekran Görüntüsü Alma Yöntemleri

Bu işlemlerin dışında farklı ekran görüntüsü alma yöntemleri de bulunmaktadır. Windows ve Mac bilgisayarlarda uyumlu olan ekran görüntüsü alma programları yükleyebilir ve bu programlar aracılığı ile ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Bu tür programlar ücretsiz olarak sunuldukları için yapacağınız işlemler için kolaylık sağlamaktadırlar.

Diğer yandan Windows bilgisayarlarda tüm ekranın görüntüsünü çok pratik şekilde alabilirsiniz. Bunun için klavyenizde bulunan PrtSc tuşuna bir kez basmanız yeterlidir. Daha sonra Paint programını açın ve yapıştır seçeneğini seçin. Ekran görüntünüz programa gelecektir. Buradan kaydederek görüntüyü daha sonra kullanabilirsiniz.

Video Kaydı Nasıl Alınır?

Video kaydı almak için Windows kullanıcısı iseniz Ayarlar’dan Oyun Çubuğu dizinine gidin. Burada oyun kliplerini kaydedin seçeneğini seçin. Daha sonra oyun esnasında Windows alt ve R tuşlarına basarak video kaydı almaya başlayabilirsiniz. Mac bilgisayarlarda ise cmd + shift  + 5 tuşuna basarak video kaydı almaya başlayabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Ekran görüntüsü kaydedilir mi?

Ekran görüntüsü aldıktan sonra kaydedilmesi için sizin kaydetmeniz gerekir aksi halde silinir.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir