Bilgisayardan iPhone’a Fotoğraf Atma Rehberi (Tüm Yöntemler)
 1. Anasayfa
 2. Mobil

Bilgisayardan iPhone’a Fotoğraf Atma Rehberi (Tüm Yöntemler)

Mobil cihazlar her ne kadar üstün özelliklere sahip olsalar da bir bilgisayarın yapabildiği işlevleri tamamen karşılayamaz. Konu fotoğraflar olduğunda Photoshop, Literoom ve Luminar gibi gelişmiş bilgisayar programları oldukça kapsamlı geliştirmelere olanak tanır. Bilgisayarda bulunan bu dosyaları telefona yüklemek ise her zaman kolay olmayabilir. Özellikle iPhone’ların güvenlik amaçlı olarak dışarıdan veri alma konusunda çeşitli kısıtlamalara sahip olduğu ve Bluetooth bağlantısını yalnızca kendi ekosistemindeki cihazlarla yapabildiği düşünüldüğünde. Bu rehberimizde bilgisayardan iPhone’a fotoğraf atma konusunda kablolu, kablosuz, programlı ve programsız olarak kullanabileceğiniz tüm yöntemleri bir araya getirdik.

Bilgisayardan iPhone’a fotoğraf atma yöntemleri

Android işletim sistemine sahip telefonlara bilgisayardan dosya transfer etmek kablo bağlantısı ile direkt dosya gezgini üzerinden yapılabiliyor. Ya da her iki cihaz Bluetooth’tan eşleştirilerek veri akışı sağlanabiliyor. iPhone’da ise durum bundan biraz daha farklı. Bilgisayardan iPhone’a fotoğraf atmak için bilgisayar programlarına ya da ek araçlara ihtiyacınız olacak. PC’den iPhone’a fotoğraf atmak için kullanabileceğiniz tüm yöntemlere göz atalım…

iTunes

iTunes, Apple’ın farklı cihazlar arasında dosya aktarımını kolaylaştıran ve yedeklemelere olanak sağlayan masaüstü programıdır. Bilgisayardan iPhone’a fotoğraf atma programı olarak bilinse de cihazlar arasında tüm dosya transferlerine, eşzamanlamaya ve yedeklemelere olanak tanır. iTunes’i iPhone, iPad ve iPod gibi farklı Apple cihazları için de kullanabilirsiniz. iTunes ile bilgisayarınız ve iPhone’unuz arasında dosya aktarımı için kablolu ve kablosuz olmak üzere 2 farklı seçenek var. Kablo bağlantısı ile aktarım için şu adımları izleyin;

 

iTunes İndir (Windows) iTunes İndir (MacOS)

 

 1. Windows veya MacOS işletim sistemli bilgisayarınıza iTunes programını indirin. 
 2. USB kablosu ile telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın. iPhone 11 ve sonraki serilerde Type-C bağlantı kablosu kullanıldığı için ek aparata ihtiyacınız olacaktır. Ek aparata sahip değilseniz bir sonraki aşamada yer alan iTunes WiFi ile bağlanma bölümünü inceleyebilirsiniz.
 3. iTunes’i indirip kablo bağlantısını sorunsuz yaptıktan sonra cihazlar arası eşleşmeyi yapmak gerekiyor. Bunun için iTunes’in sol üst kısmında yer alan Aygıt butonuna tıklayın. Kısa süre içerisinde eşleşme tamamlanacaktır.
  iTunes ile fotoğraf aktarımı
  iTunes ile fotoğraf aktarımı (Görsel kaynağı: Apple)

   

 4. Aygıtınıza girdiğinizde sol menüde Fotoğraflar seçeneği yer alır. Bu seçeneğe ve ardından Fotoğrafları Eşzamanla butonuna tıklayın. Aktarmak istediğiniz fotoğraf veya klasörleri seçin ve Uygula butonuna tıklayın. Fotoğraflarınızın boyutuna göre bir süre sonra eşzamanlama tamamlanacak ve PC’den iPhone’a fotoğraf aktarma işlemi tamamlanacaktır.

iTunes ile bilgisayardan iPhone’a kablosuz fotoğraf atmak için WiFi bağlantısı kullanabilirsiniz. iTunes kablosuz bağlantı için şu adımları izleyin;

 1. Bilgisayarınızı ve iPhone’unuzu aynı Wi-Fi ağına bağlayın.
 2. iTunes programına gelip ekranın sol üst kısmında bulunan Aygıt butonuna tıklayın.
 3. Bu ekranda Wi-Fi ağına bağlı cihazınız görünecektir. Eşleştirmek için Özet butonuna tıklayıp açılan menüde “Bu [aygıt] ile Wi-Fi üzerinden eşzamanla” seçeneğine tıklayın.
 4. Sonraki aşamada aktarmak istediğiniz dosya ya da klasörleri seçip Uygula butonuna tıkladığınızda aktarım başlayacaktır. Bu yöntem kablolu yönteme göre daha yavaş çalışır. Dolayısıyla eşzamanlama işlemi daha uzun sürebilir.

Önerilen İçerik: iPhone Fotoğraf ve Videolara Programsız Şifre Koyma


iCloud

Bilgisayardan iPhone’a kablosuz fotoğraf göndermenin en iyi yolu iCloud kullanmaktır. Bunun için herhangi bir kabloya, Bluetooth ya da Wi-Fi bağlantısına ihtiyaç duymazsınız. Bilgisayarınıza iCloud programını indirerek ya da direkt iCloud internet sitesi üzerinden e-posta ve şifrenizle oturum açabilir, ardından cihazınıza aktarmak istediğiniz fotoğrafları hızlıca aktarabilirsiniz. Bu yöntemi de tıpkı iTunes’de olduğu gibi hem Windows hem de MacOS işletim sisteminde kullanabilirsiniz. iPhone’a bilgisayardan fotoğrafsız resim atmak için en güvenli ve en kolay yol iCloud kullanmaktır.

iCloud İndir (Windows) iCloud İndir (MacOS) iCloud İnternet Sitesi

Bilgisayardan iPhone’a programsız fotoğraf atmak için alternatifler

Bilgisayardan iPhone’a Fotoğraf Atma

PC’den iPhone’a resim atmak için kullanabileceğiniz en iyi iki yöntemi paylaştık. Bazı kullanıcılar iTunes olmadan bilgisayardan iPhone’a fotoğraf göndermek için farklı alternatifler de arıyor. iOS bilgisayardan fotoğraf atmak için kullanabileceğiniz alternatifler şunlar;

Google Drive

Google Drive da tıpkı iCloud gibi bir bulut depolama aracıdır. Eğer telefonunuzda Google Drive uygulamasını kullanıyorsanız bilgisayarınızda yer alan fotoğrafları, videoları, dokümanları ya da sesleri basit bir şekilde iPhone’unuza aktarabilirsiniz. Bunun için linke tıklayarak Google Drive internet sitesine gidin, ardından e-posta adresiniz ve şifrenizle giriş yapıp depolama alanınıza istediğiniz dosyaları aktarın. Yükleme tamamlandıktan sonra iPhone’unuzdan Google Drive uygulamasını açıp bu dosyaları telefonunuza indirebilirsiniz.

WhatsApp Web

iOS’ta bilgisayardan programsız fotoğraf göndermek için yararlanabileceğiniz bir diğer yöntem de WhatsApp Web uygulaması. Bilgisayarınızda yer alan WhatsApp programı ile ya da WhatsApp Web internet sitesinden WhatsApp hesabınıza giriş yapıp göndermek istediğiniz dosyayı kendi numaranıza gönderebilirsiniz. Bu mesajın aynısını telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasında görebilecek, mesaj içeriğindeki dosyaları telefonunuza indirebilecek, dolayısıyla da bilgisayardan iPhone’a kablosuz – programsız şekilde aktarım yapmış olacaksınız.

E-posta uygulamaları

Hemen herkes telefonunda bir e-posta uygulaması kullanır. Gmail, Yahoo, Yandex veya hangi e-posta uygulamasını kullanıyorsanız bilgisayardan hesabınıza giriş yapıp kendinize mail gönderebilirsiniz. Mail içeriğine istediğiniz dosyaları ekleyip gönderdiğinizde bu dosyaları telefonunuzdaki mail uygulamasından indirebilirsiniz. Tabii e-posta uygulamaları belli bir dosya boyutuna kadar gönderime izin verdiği için bu yöntemi büyük boyutlu dosya aktarımları için kullanamazsınız.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir