Nasıl Yapılır?Otomobil

Blaupunkt Kasetçalar Aux Girişi Yapma

 

Blaupunkt Albertville RCM 149 Model Teyp Aux Girişi Yapımı

Volkswagen araçlarda 2000’li yıllarda bazı modellerde bulunan Blaupunkt marka teyplere aux bağlantısını aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz. Denenmiş ve çalışmaktadır. Anlatılan yöntem soket kesme ve lehim içermektedir. Hazır soket bulabildiniz ise, aşağıdaki şemaya bakarak soketi direk takın ve kullanın.

UYARI: Teybin güç bağlantısı kesileceği için tekrar bağladığınızda kod isteme durumu olabilir. Bizim montajımızda kod istemedi. Teybin üzerine veya aracın belgelerine yazılmış olabilir.


Aux Bağlantısı Yapmak İçim Malzemeler;

  • Kaliteli aux kablosu (erkek uç kullanmak hem pratik hem de kullanımı kolaydır. Zahmet edip dişi aux soketini monte edecekseniz telefon bağlamak için tekrar bir ara aux kablosu kullanmanız gerekir)
  • Havya ve lehim (soket kısmına uygun hazır soket bulamayacağınız için, kabloları arka kısma lehimle tutturmak daha sağlıklı olacaktır. İğne vb. pinlerle bağlantı yapmak en küçük hareketlerde bağlantı kopmasına neden olacaktır.)
  • 4 adet mil. (teybi sökmek için kullanmak üzere alternatif olarak metal örgü iğnesi, cep telefonu tornavida seti veya alyan anahtarlardan kullanabilirsiniz.)

Blaupunkt Teyp Aux Girişi Yapımı (Volkswagen Bora)

1. Teybin ön panelini 1 numaralı düğmeye basarken çekerek gövdeden ayırın.2. Blaupunkt Teyp Sökme Yöntemine uygun olarak teybi yerinden çıkarın.

Blaupunkt Teyp Nasıl Sökülür?


Resimdeki gibi teybin dört köşesindeki deliklere sığacak kadar olan mil, alyan veya tornavidaları takın ve bunları aynı anda kendinize doğru çekin. Biraz çektikten sonra anahtarlar açılacaktır, teybi dışarıya çıkarabilirsiniz.


3. Soketleri yerinden sökün.

2 ayrı soket var. Güç-kontrol bağlantıları ve ses çıkışları soket bölümü. Bu iki bölümü sağ taraflarındaki mandallara basarak çıkarın. Ve sağ kısımdaki anten soketini çekerek çıkarın.


4. Teybi havya (lehim makinesi) setinizin bulunduğu tezgaha yatırın.


5. Hazır soketimiz yok ise aux kablo uçlarını yerlerine lehim yapmak için (sarsıntılarda kopma ve cızırdama olmaması için) üst kısımdaki boş alanın plastik kısmını lehim makinesini kullanarak eritmek suretiyle kesiyoruz. 

Resimdeki gibi ilgili plastik bölümü kesmeden önce ve sağdaki hali kestikten sonra. 6. Aux kablo uçlarını aux çıkışlarına lehimliyoruz.  • Aux kablomuz 3 kablo ise yukarıdaki resimdeki gibi RR-RF (Sağ ön-arka) çıkışlarını birleştirerek kırmızı kabloya, LR-LF (Sol ön-arka) lehimliyoruz. (Siyah hariç renk önemli değil, siyah renk topraklama diğer renkler sağ-sol-ön-arka renkleridir)

7. Aux kablosunu lehimledikten sonra başta söktüğümüz güç ve ses soketlerini, anten kablosunu takın ve ön paneli gövdeye oturturtun ancak teybi tamamen yerine tekrar sokmayın test edilecek çalışmazsa tekrar sökmek zorunda kalmayın.

  • Soketleri taktıktan sonra teybi açın. Bizim uygulama yaptığımız cihazın soket kısmındaki kanallar daha önce tamir gördüğü için aux girişimiz sesi radyo ve kasetçalar ile aynı anda verdi ve ses kontrolü bağlanan cihazdan yapılabildi. Ancak bu durum sizde de olabilir. Normal şartlarda aux bağlantısından sonra aşağıdaki resimdeki SRC tuşuna bastığımız zaman ekranda AUX yazarak kontrol edilebilmesi gerekiyor. 
  • Dolayısıyla monte ettiğiniz aux kablosu ile telefonunuzu bağlayıp müzik açın ve aşağıdaki resimdeki 10 numaralı SRC tuşuna basın. Eğer aux menüsüne geçer ve sesi vermeye başlarsa işlem tamam. 
  •  AUX menüsü aktif olmazsa (muhtemelen olmayacak çünkü kontrol devresi olan bir soket değil direk bağlantı yaptık) ve radyo ile aynı anda aux sesini verirse aşağıdaki resimdeki gibi kasetçaların kaset alma mekanizmasını elimizle iterek kaset çaları boşken çalışmasını sağlıyoruz.

  • Kasetçalar boşken çalışmaya başladığında da aux girişinden ses vermeye devam edecektir. Bu durumda iken yukarındaki 10 numaralı SRC SC tuşu ile radyo ve kasetçalar arasında geçiş yapabilirsiniz. Yani radyo dinlemek istediğiniz zaman AUX müziğini kapatın ve SRC tuşu ile radyoya geçin. AUX kablo üzerinden müzik dinlemek istediğinizde ise SRC tuşu ile kasetçalar moduna geçin ve müziği verin. Ve teybi yerine oturttuktan sonra kaset çıkarma koluna basmayın. Basarsanız kaset haznesini boşken tekrar oturtmak imkanı olmayacaktır. Yine de yanlışlıkla basarsanız tekrar sökmek yerine çarkları çıkarılmış ve bandı olmayan boş bi kaset koyun ki hem dönerken ses yapmasın hem de müzik çalmasın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. kolay gelsin blaupunkt istanbulc73 teybim var evde kullanmak istiyorum ama kablo söketi yok teybin artı eksi ve ses artı eksi yerlerini nasıl öğrenebilirim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu