1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Blog Başlığına Emoji Eklemek ? ?


Bu ara yalnız olunca bu blog yazma işine kafam sardı iyice. Geçen akşam da yazarken aklıma bu başlıkta bir de yüz ifadesi olsa hoş olur diye düşünüyordum. Ama o gün ampul yanmadı. Ben de verdim bilinçaltına komutu hop sabahında geldi cevap. Beyin bedava ya taşıyorum niye kullanmayayım ?.
 Ama şuan denemesini yapıyorum, yazarken sorun yok yayın yaptıktan sonra blogda nasıl bir sonuç ortaya çıkacak göreceğiz.

Bu arada TDK’dan bu iş için yıllarca çözüm beklemeden hemen üzerime düşeni yapıyor ve ” yazılarda emoji kullanılırsa noktalama işaretleri nasıl yapılır? ” sorusuna kendi kurallarımı koyarak çözüm buluyorum.

Emoji Türkçe İmlâ Kuralları


1. Cümle sonuna emoji eklerseniz, nokta ve virgül işareti sembolden sonra gelsin ?.

2. Cümle arasında parantez içinde sadece emoji eklenirse ( ? ) böyle olsun.
3. ” Kurallara uymayanlar ⚽ olsun ” örnek cümlesinde olduğu gibi bir kelime yerine kullanılan emojilere, kelimeye ne yapılacaksa ondan yapılsın!

Şimdilik aklıma gelen kurallar bunlar. Normalde fazla kuralcı biri değilim ama ” dahi anlamında de ayrı ” cı hayatdaşlarımız için hayati önem taşıyor.

Bu arada nasıl yaptığıma gelirsek bunu size emoji sembolleri ile anlatmak istiyorum. Anlayana emoji vaaz, anlamayana videolu anlatım yapsan az.

? ✒ ♋

V. 1.0

İlk denemeyi blogger android uygulaması ile yaptım ve yayına verince program durdu, yukarıda yazdığım şeylerin hepsi silindi ( ? ) haliyle. Ama akıllı klavye sağolsun ilk kelimeyi yazdıktan sonra baştan sona jer kelimeyi ve sembolü hatırladı.

V.2.0

– 2. Denemeyi tarayıcıdan girip blogger admin panelinden yapıyorum. Tabi bu sefer yayınla demeden önce yazıyı kopyalayarak.
– Yazıyı yayına sorunsuz verdim. Admin panelinden başlıkta semboller sorunsuz göründü. Ama yayınlanan blogda sanırım temadan kaynaklı ⚽ sembolü haricindekiler soru işareti olarak göründü.

V.2.1
Yazıyı düzenlemek için android blogger uygulamasından giriyorum. Yayınlamadan önce kopya.

V.2.2
Anladım ki android blogger – mobil blogger uygulamasından emoji karakteri ekleyerek yayın yapılmıyor. Uygulamayı direk durduruyor. Tema ile ilgili sorunu bu bağlantı hızı ile çözme imkânım yok. Google sonuçlarında nasıl göründüğünü google yazıyı araya alınca anlarız.

V.3.0

Google sonuçları yazı başlığındaki Emoji sembollerini dikkate almıyor. Sonuçlarda sadece başlık çıkıyor, emoji karakterleri bozuk veya düzgün şekilde gözükmüyor.

V.3.1
Emoji semnolleri Blogger admin panelinde yazı başlığında düzgün görünüyor ama yayınlanan sitede sanırım temadan kaynaklı algılanmayan karakter olarak görünüyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir