1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Blog Makalesi Nasıl Yazılmalı?


BLOĞUNUZ İÇİN YAZACAĞINIZ BİR MAKALE NASIL OLMALI?


      Bloğunuza ekleyeceğiniz yazıların düzgün, okuyucu ve takipçilerinize hoş görünen bir makale şeklinde olması için; başlık, tanıtım resmi, içerik ve etiketler’den oluşan bir bütün olarak ele alabiliriz. Bu bölümlerin doğru yapılmaları bloğunuzun arama motorlarında ön plana çıkması ve tanıtımı için önem taşımaktadır. İçeriklerinizin özgün olması değerli olması demektir. Özgün makalelere “organik içerik” diyoruz. Zaten kişisel bir bloğun özgün olmaması mümkün değil. Ayrıca özgün demek de daha önce internet ortamında hiç olmayan bir şey üretmek demek de değil. Her şeyin organiği olduğu gibi bloğunda organiği makbul.Şimdi Kısaca Başlangıç düzeyinde Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarının gözüne girmenize yardımcı olacak bir blog makalenizi nasıl yazacağınıza bakalım. 

Yazı Başlığı

Başlık eklemekte olduğunuz yazı konusuna uygun, açıklayıcı ve olabildiğince açık ve net olmalı. Başlığınız aram sonuçlarında arayan kişilere sunulacak olan ilk cümledir. En uygun başlık 3 kelimeden oluşmalı. Ayrıca başlığınızın ilk kelimesi veya içinde geçen bir kelime, alt kısımda bahsedeceğim etiket (anahtar kelime) lerden birini içermeli.

Yazı İçin Manşet Tanıtım Resmi


 Her yazınızın ilk kısmında (yazınızın giriş kısmında), göze hitap edecek şekilde  konuyla ilgili bir tanıtım resmi ekleyin. Ekleyeceğiniz resimin dosya ismininde konu ile ilgili olsun ve mümkünse resme özellikler kısmında resim açıklamasını yapın. Çünkü görsel aramalarda ön plana çıkmasını sağlar.

Devamını Oku

  Yazınızın giriş kısmının uygun bir yerine blog sisteminizin metin düzenleme penceresinde bulunan bu özelliği kullanın. Böylelikle yayınlanan blog sayfanızda uzun bir ana sayfa oluşmaz ve sadece giriş yazıları ve tanıtım resimleri olan kısmı ile devamını oku linki görünür.

Anahtar Kelimeler (Etiket)


 Etiketler yazılarınızla ilgili anahtar kelimelerdir. Örneğin bu yazı için anahtar kelimeleri alt kısımdan görebilirsiniz. Anahtar kelimelere başlığınızda, yazı içeriğinizde, içerikte kullandığınız görsellerin açıklamalarında, meta açıklama (arama açıklaması) bölümünde geçen kelimeleri içermelidir. Ayrıca etiketleri blog yayın sayfanızda pencere olarak gösterip, üzerine tıklanınca içinde geçen makalelerin açılmasını sağlayabilirsiniz.

Metin Kısmı


     Arama motorlarında kolay bulunabilirlik ve ziyaretçilerinize kaliteli içerik sunmak istiyorsanız öncelikle içeriklerin özgün olması gerekiyor. Buna ek olarak yazılarınızı imla kurallarına uygun olarak yazın. Göze hitap edecek şekilde yazı karakterlerinizi belirleyin. Başlık, alt başlık, listeleme gibi dizayn unsurlarını kullanın. Yazılarınız başlık ile uyumlu olsun. İyi bir yazı/makale/içerik ortalama 300-400 kelime aralığında olmalıdır.


Arama Açıklaması: 

Blog sistemlerinde arama sonuçlarında arama motorlarında sayfanızı listede gören kişilere bu makaleniz ile ilgili gösterilecek olan açıklamayı bu kısma yazın. Aynı zamanda arama motorları bu kısımda yazan açıklamayı öncelikli olarak kabul eder.
Temel olarak bu unsurlara dikkat ederek makalelerinizi yazabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir