1. Anasayfa
  2. Güncel

Blogger 2 Ayrı Etiketi 1 Linkte Yayınlama Yöntemi


 Blog yazarları kendi alan adımını kullanarak blogger in  sunduğu imkânlar sayesinde uydurma yöntemi ile bir çok  özellikler ortaya çıkarıp blogdan daha çok bir web sitesi  görünümü oluşturmaya çalışıyoruz. Bunların başında gelen  ilk uydurma yöntemimiz etiketler özelliğini kullanarak  kategori, menü ve alt menü, açılır menü gibi özellikler  oluşturmak geliyor. Tabi bu özellikler profesyonel bir cms  (iys) gibi olmadığı için bir adım ileri gitmeye çalıştığınız  zaman başka engeller ortaya çıkıyor. Bu engellerden biri de  benim de yaşadığım alt menü – kategori oluşturma  sürecinde bir problem.

Kısaca anlatacak olursam etiketler sayesinde menü ve alt menülere yayınları koyabiliyoruz. Fakat bazen bir yazı birden fazla kategoriye girebiliyor. Örnek verecek olursak bir köy sitesi için bir yazı yazdınız ve bu yazı hem fotoğraflar kategorisinde hem de fotoğraflar altındaki yaşam kategorisi içinde. Siz yaşam etiketine link verip fotoğraf lar altında alt menüye eklerseniz bu kez içinde fotoğraf olmayan içerikleri de fotoğraflar altındaki yaşam adlı alt menüye eklemiş oluyorsunuz. Bu konuya çözüm olarak yapmamız gereken fotoğraflar menüsü altına koyacağımız yaşam adlı alt menü de sadece fotoğraflar ve yaşam etiketlerini görebileceğimiz bir link olmalı.


Tabi teknoloji de çözümler tükenmiyor. Bu iş için de çok pratik çözümler var.

BLOGGER 2 ETİKETE SAHİP İÇERİKLERİ TEK SAYFADA GÖSTERMEK

Eğer oluşturacağınız menü linkide sadece ve sadece her 2 etikete (kategoriye) sahip içerik yayınlarını gösterecekseniz alttaki şekilde link verip Etiket1 ve Etiket2 ye kategori sisteminizsde oluşturduğunuz etiketleri yazın. http://www.teknobaha.com/search/?q=label:Etiket1+label:Etiket2

veya

http://blogadresiniz.blogspot.com/search/?q=label:Etiket1+label:Etiket2

Bu link dediğim gibi sadece Etiket1 ve Etiket2 nin aynı anda bulunduğu yazıları göstermenizi sağlar. Bu sayede Teknoloji Haberleri diye bir alt menü yaptığınızda sadece Teknoloji ve Haberler adlı ediketleri buraya yazarsanız bu iki etiketin 2sinin birden bulunduğu içerikler gözükür.

EK BİLGİ : Etiketlerde boşluk karakteri olursa sonuç vermeyebiliyor. Örneğin Yapay Zeka Etiketini  “Yapay%20Zeka” şeklinde yazarsanız sonuç vermiyor. Bunun yerine etiketi içerikten YapayZeka olarak birleştirmeniz gerekiyor.


Eğer oluşturacağınız menü veya kategori linkinde her 2 etikete sahip tüm içerikleri görmek istiyorsanız o halde aşağıdaki linki kullanın.


http://www.teknobaha.com/search/?q=label:ETİKET1|label:ETİKET2

veya

http://blogisminiz.blogspot.com/search/?q=label:ETİKET1|label:ETİKET2Bu linklerle de Teknoloji ve Haberler etiketlerini kullanırsanız. Teknoloji ve Haberler etiketlerine sahip her içeriği bir linkte görebilirsiniz.


ÖNEMLİ NOT: Bazı temalarda bu anlattığım şekilde çalışmayabilir. 2. teknikte anlattığım 1. link gibi işlev görebilir. İlk yöntemin sonuç vermediyse her iki link kodunu da denemenizde fayda var.

Bu linkleri Blogger Etiketlerle Menü oluşturma yöntemindeki menü linklerine yapıştırıp yayınlıyoruz. Etiketlerden menü ve kategorilerle ilgili internette bir çok blogger arkadaşın anlatımları olduğu için ben yazmaya gerek görmüyorum. Bu konuda bilgisi olmayanlar öğrendikten sonra bu işlemi de basitçe uygulayabilirler.


BLOGGER ETİKET İLE ALT KATEGORİ VE ALT MENÜ OLUŞTURMAK


İkinci yöntem ise hiç Etiketleri kendi içinde ayırmak.Yani etiket isimlerini kendi içinde Alt kategori olacak şekilde adlandırmak. Yani bir yazıya Teknoloji, Haberler gibi etiketler yerine Teknoloji Haberler, gibi Teknoloji ve Haberler etiketinden ayrı bir etiket oluşturmak.
Bu yöntemde genel bir blog sahibi iseniz çok fazla etiket üretmiş ve zamanlar etiketleri karıştırıp hangi yazıyı hangi menüye göndermek için hangi etiketi kullanacaktım gibi karmaşa içine düşebilirsiniz. 


Hangisini kullanacağınız sizin tercihinize kalmış ama her iki yöntemde mutlaka işinize yarayacaktır.

BLOGGER 2 ETİKETE SAHİP İÇERİKLERİ TEK LİNKTE GÖSTERMEK.BLOGGER 2 ETİKETE SAHİP İÇERİKLERİ TEK MENÜDE GÖSTERMEKE-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir