1. Anasayfa
  2. İpucu

Blogger Favicon Simgesi Yükleme


   Blogger Favicon Simgesi Değiştirme Yöntemi


Blogger blog veya sitelerinize girilince görünen tarayıcı simgesini değiştirmek oldukça basit. Blogger Favicon değiştirmek veya yüklemek isterseniz aşağıdaki kolay adımları takip edin. Blogger Sık kullanulan simge değiştirme işlemi Mantık olarak ise 100 x 100 boyutlarında bir png resmi yapıp bunu blogger kontrol panelindeki yerleşim menüsünden “Sık Sullanılan Simge” kutucuğundan yüklüyoruz. 


1. Bilgisayarınızdan Paint programını açın. 

2. Paint programında yeni dosya oluştur seçeneğiyle “Yeniden Boyutlandır” seçeneğine tıklayın ve piksel olarak 100×100 boyutlarını girin. “En boy oranını koru” kutucuğundaki işareti kaldırırsanız girdiğiniz değerler değişmez. Resmi büyülterek ayarları görebilirsiniz.


3. Boyutu oluşturduktan sonra ise; dilerseniz paint araçları ile bir fon rengi seçip kutucuk içine sitenizin ismini simgeleyen 2-3 tane harf yazın veya dilerseniz google görsel arama ile 100 x 100 boyutlarında favicon resmi – simgesi yapmak istediğiniz bir görüntü arayıp bulun. Veya herhangi bir görüntüyü paint ile açıp yine bir önceki adımdaki gibi 100 e 100 boyutlarına getirip kaydedin. Fakat boyut olarak 100 KB ı geçmemesi gerekiyor. Örnek olarak sitemizin favicon sık kullanılan simge resmi.


4. Oluşturduğunuz bu favicon u blogger site veya bloğuna yüklemek için Blogger Kontrol Paneline girin ve sol kısımdaki menülerden “Yerleşim” seçeneğine tıklayın. Açılan yerleşim sayfasından ise sol üst köşedeki (veya kullandığınız temaya göre başka yere kaymış olablir) “Sık kullanılan simge” kutucuğundaki “Düzenle” seçeneğine tıklayın.


5. Açılan pencereden “Dosya Seç” butonuna tıklayarak oluşturduğumuz 100 x 100 boyutlarında png formatlı favicon küçük simgemizi seçip “Kaydet” seçeneğine tıklayoruz ve pencere kapanıyor.


İşlem tamam. Artık Blogger sitenize girildiğinden tarayıcıların üzerinde görünen Blogger simgesi yerine sizin yüklediğiniz favicon Sık kullanılan simge görünecektir. Sitenize girerek bir kaç kez yenileyin. Yüklenmesi bir kaç dakika sürebilir. Mobil sitenizde de aynı şekilde değişecektir.
favicon görünümü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir