1. Anasayfa
 2. İpucu

Blogger Tema Türkçe Karakter Sorunu


Blogger temamda Google Chrome da olmamasına rağmen Microsoft Edge ve Firefoz gibi tarayıcılardan siteye girildiği zaman Türkçe karakterler bozuk şekilde gösteriliyor idi. (Ç,ç,Ğ,ğ,ı,İ,Ö,ö,Ş,ş,Ü,ü karakterleri bozuk gösteriyor)

Sorunu düzeltmek için (bazı temalar için geçerli olabilir her blogger tema da işe yaramayabilir) Blogger Admin panelinden Şablon –> HTML Düzenle seçeneğinden tema düzenlemeye girerek temamda kullanılan Google Fontunun Oswald Fontu olduğunu gördüm. (Tıklarsanız bu fontta Türkçe karakterler olmadığını görürsünüz)

Bunun yerine Türkçe Karakter Desteği olan başka bir font ismi yazarak sorunu çözdüm.

Blogger Tema Türkçe Karakter Sorunu Çözüm Yöntemi;

 1. Blogger Admin Paneli
 2. Şablon
 3. HTML düzenle
 4. Ctrl+F tuşuna basarak “http://fonts.googleapis.com” kelimesini aratın.
 5. Temanızın HTML dosyasında sonuç bulunursa linkin devamındaki font ismine bakın. Örneğin bendeki ” http://fonts.googleapis.com/css?family=Oswald ” şeklinde idi.
 6. Buradaki font ismi Oswald siz de farklı olabilir bu font ismi yerine Google ın Türkçe Karakter desteği olan başka bir Font ismi yazacağız.
 7. Örneğin ; ”  http://fonts.googleapis.com/css?family=Courgette” fontu Türkçe Karakter desteği olan bir Google Fontu. Diğer font örnekleri için aşağıdaki linke bakabilirsiniz.
 8. Bu değişimi yaptıktan sonra eski font ismi olan Oswald kelimesini yine ctrl+f yaparak aratın ve çıkan bütün oswald kelimelerini Courgette ismi ile değiştirin. Bunu yapmazsanız tema kodlarınızda ayarlanmış olan 2. font otomatik olarak ayarlanır.
İşlem tamam.

Google ın Türkçe Karakter Desteği Olan Fontlarını Görmek İçin Buraya tıklayın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 28 Mart 2017

  Blogger ve Wordpress kullanırken Türkçe karakter sorununu yaşayanlardan birisiyim. Bu eklentiyi buldum, ve Blogger üzerinde denedim. Yazıları denetlemesi çok iyi, size teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir