1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Bulaşıcı Virüslerden Korunma Yolları


Virüslerden Korunma Yolları


1. Tuzlu Su ile Ağız ve Burun Yıkama
Virüslerden korunmak ve hastalık sürecini daha hızlı atlatmak için tuzlu su ile ağız ve burun temizliği yapın.
2. Evinizde UV ampülleri kullanın.
3. Temizlikte aşağıda verilen ölçülere göre çamaşır suyu kullanın.
Viral Virüslerden Korunmanın Kolay Yolları

Son günlerde Çin kaynaklı olarak ortaya çıkan ve yayılan, yarasalardan mutasyonla insana geçtiği tespit edilen Korona adlı virüse yönelik başta Çin hükümeti olmak üzere bir çok ülke virüsün yayılmasını önlemek ve kontrol altına almak İçin tedbirler geliştirmektedir. Hava alanı kontrolleri ve karantinalar bu amaçla yapılıyor. 

Ancak her ne kadar bu tedbirler alınsa da uzmanlar tarafından virüsün 6 boyunca gündemde kalacağı ve tüm tedbirlere rağmen yayılmaya devam edeceği değerlendirilmektedir. 
Çin hükümetinin Vuhan şehrinde virüse karşı çok hızlı tedbir geliştirmesi ve karantina İçin 10 gün içinde …. kapasiteli bir hastane bile inşa etmesi olayı ne kadar ciddiye aldığının göstergesidir. 
Ülkemizde bu konuda yapıcı ve koruyucu bir adım olarak Vuhan şehrinde kalan Türk ve dost ülke vatandaşlarını tahliye ederek gerekli tedbirleri almış durumda. Sağlık bakanının açıklamalarına göre şuana kadar Türkiye’de tespit edilmiş bir korona virüsü vakası bulunmuyor ancak tedbir amaçlı kontroller devam ediyor. 

Şimdi gelelim vatandaş olarak basit olarak alabileceğimiz korona ve diğer viral virüslerden korunma yöntemlerine. 

Katıldığı bir tv programında konu ile ilgili değerlendirmeler de bulunan, TED vb. bir çok platformlardan tanıdığımız, bilimsel tespitlerini espirili bir dille aktaran genetik bilimci Prof. Dr Oytun Irmak genel olarak salgın virüslerden ve korona virüslerinden nasıl korunabileceğimiz hakkında çeşitli bilgilendirmelerde bulundu. 
Basit olarak evde ve günlük hayatta virüs bulaşmaması İçin alınabilecek tedbirlerle ilgili bir kaç basit yöntem. 

Maskeler Virüs Bulaşmasını Önler Mi?


Öncelikle Prof. Dr. Oytun, basit maskelerin (dışardan hava alan, filtresiz) insanların virüs kapmasını önlemeyeceğini sadece virüs taşıyan kişilerin başkalarına bulaştırma oranını azaltacağını söylüyor. Yani maske sadece hasta olanların diğerlerine bulaştırmamasını sağlayabilir ancak maskeler yandan hava girişi olduğu İçin etraftan gelebilecek virüslerin girişini engelleyemez. Tabi ki tıbbi müdahalede bulunan sağlık görevlilerinin kullandığı profesyonel hava filtresine sahip maskeler bunu önleyebiliyor. 

Kişisel olarak Virüslerden Korunmak İçin Tuzlu Su Uygulaması 

İlk olarak tuzlu suyun güçlü etkisinden bahseden Dr. Oytun bu yöntemi günde 5 defa uygulamanın sadece korona değil, diğer bildiğimiz tüm solunum yolu ile bulaşan virüslere karşı etkili olacağını söyledi. Bildiğimiz sofra tuzunun yarım litrelik hazır suya karıştırılması ile hazırlanan basit karışım hem virüs bulaşmalarına karşı hem de mevcut solunum yolu virüslerinin vücuttan hızla atılarak iyileşme süresini hızlandırmasında etkili. Dr Oytun yarım litre suya 5 çay kaşığı sofra tuzu ekleyerek hazırladığımız karışımı gün içinde 5 defa garagara yapılmasını ve burnun temizlenmesini tavsiye etti. 

Evde Virüs Bulaşmasını Engellemek İçin Alınabilecek Tedbirler. 

Virüslere Karşı UV Ampul Kullanın

Virüslerin taşıyıcı kişiler tarafından dokundukları her yere yayılabileceği ve uygun şartlar olursa mevcut yerlerinde 2 güne kadar dayanabileceklerini söyleyen Oytun gün ışığı ve sıcaklığın bu dayanıklılığı 5 saate kadar düşürebileceğini belirtti. Özellikle kuş aylarında virüslerin daha kolay yayılmasının bu nedenle olduğunu anlatan Oytun bu riski azaltmak için ev veya iş yerlerinde UV özelliği olan ve düşük maliyetli ampullerin kullanılmasının çok etkili olacağanı söyledi. 

Evlerin temizliğinde Çamaşır Suyu Kullanın

Tabiki eser miktar diyebileceğimiz orandan ölçülü miktarda. Bu ölçü ise canlı yayında Dr. Oytun tarafından uygulamalı olarak gösterildiği gibi ortalama 5 tl taze suya (musluktan yeni doldurulmuş) 1 kapak çamaşır suyu. 
Videoyu izlemek için;


https://www.youtube.com/watch?v=UVYGqwFJ21c

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir