Mobil

Cep Telefonları İçin Harici Aux Flaş

Lenovo%2BVibe%2BXtension%2BHarici%2BFla%25C5%259F%2Binceleme telefona tak%25C4%25B1lan fla%25C5%259FCep telefonları ile eskiye oranla yeterli ışık ve gündüz ortamlarında kalitede fotoğraf ve video çekmek artık daha iyi bir hale geldi. Fakat düşük ışık veya karanlık durumlarda kalite düşüyor hatta bazen işe yaramaz sonuçlar bile ortaya çıkıyor. Çoğu akıllı telefon hali hazırda arka kamera yanına (selfie çılgınlığı sonrası ön kameralara da flaş konmaya başlandı) fotoğraf – video çekimlerinde ve el feneri olarak kullanabileceğimiz flaş ışık özelliği sunuyor. Tabletlerde ise çoğunlukla flaş bulunmuyor. Flaş bulunan akıllı telefonlarda ise çoğu zaman çok karanlık ortamlarda istediğiniz kalitede fotoğraf çekmek oldukça güç. Tabi selfie çekim tutkunları için de böyle bir ürüne mutlaka ihtiyaç duyabilirler.


                     Bu soruna alternatif bir çözüm olarak geliştirilen telefon ve tabletlerin kulaklık çıkışlarına takılabilen harici kamera flaşlarından yararlanmak mümkün. Harici Aux Flaş olarak adlandırabileceğimiz bu küçük cihazlar küçük boyutlu ve daha kaliteli fotoğraf – video çekmek isteyen kullanıcılar için geliştirilmişler. Şimdi bu ürünlerden bir kaç tanesenin özellik, kapasite ve fiyat bilgilerine göz atalım.

Akıllı Telefon Video ve Fotoğraf Işığı

harici aux fla%25C5%259F %25C4%25B1%25C5%259F%25C4%25B1k
Tchibo online mağazasında satılan bu ürünün tanıtım özellikleri şöyle;

  • 16 adet LED’li
  • Mini el feneri olarak da kullanılabilir
  • Entegre akülü (şarjlı)
  • Tüm standart akıllı telefonlara uygun
  • 2 Kademeli ışık seviyesi (97 ve 270 Lumen)
  • U x G x Y yaklaşık 5×2,5×0,9 cm
  • Şarj kablosu uzunluğu yaklaşık 50 cm (Micro Usb ile Şarj)


Resimde de görebileceğiniz gibi kulaklık çıkışına takılan soket kısmı plastik ve telefonun veya tabletin kulaklık çıkışı ile herhangi bir elektronik bağı yok. Sadece cihazınıza monte amaçlı oluşturulmuş bir çıkıntı diyebiliriz. Yani çekim anında fotoğraf çekim butonuna basınca otomatik olarak yanma gibi bir özelliği yok, kendi üzerindeki düğmeden 1. ve 2. seviye aydınlık olarak yakılıyor. Fiyatı da 30 TL civarlarında.

Lenovo Vibe Xtension Harici Flaş 

Lenovo%2BVibe%2BXtension%2BHarici%2BFla%25C5%259F%2Binceleme telefona tak%25C4%25B1lan fla%25C5%259F
CES 2015 Fuarında tanıtımı yapılan Lenovo tarafından geliştirilen bu ürün mobil cihaz fotoğraf çekimi tutkunları için daha profesyonel bir ürün gibi duruyor.

Yine kendi bataryasına sahip olan bu Vibe Xtension bu batarya ile 100 kez flaş yakabiliyormuş. (Telefondan bağımsız batarya)

Bunda 3.5 mm lik jack aktif ve mikro usb ile telefonun kendisinden şarj olabiliyor. Yine kendi üzerindeki düğme ile yakma özelliğine sahip bu cihaz selfie cilere lanse edilmiş gibi görünüyor. Kısa videoda Lenovo Vibe Xtensin Harici Selfie Flaşı ile igili kısa bir inceleme yapılmış. Türkiye de satışının yapıldığı bir yer şuan yok.


Hakan

Elektronik Mühendisiyim. Bu sitede yazmaktan sizinle iletişim kurmaktan mutluyum. Sevgilerimle...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu