1. Anasayfa
  2. Mobil

Cep Telefonları Kelebeklere Zarar Veriyor!


 Yaklaşık 10 yıldır Kelebekler Vadisi tur rehberliği yapan Selim Akgün, geçen yıllara göre yaptığı gözlemlere dayanarak cep telefonlarının kelebeklere zarar verdiğini söylüyor.

Kelebekler Hassas Hayvanlardır!

Kelebekler vadisi olarak bilinen  Muğla ili, Fethiye ilçesi Ölüdeniz belde sınırları içerisinde bulunan vadi aslında insanların ulaşmasının zor olduğu bir yer olduğu için kelebekler tarafından seçilmiş bir yaşam alanı. Kelebekler çok hassas bir yapıya sahip olmalarının yanında sessizliği ve huzuru seven hayvanlar. Bu sebeple bu vadide kendilerine uygun bir yaşam alanı olarak Kelebekler Vadisini seçen kelebek türleri zaman geçtikçe tehlike altına girme olasılıkları artıyor.

Turizm Kelebekleri Olumsuz Etkiliyor!

Bölgenin bilinir hale gelmesinin ardından, Fethiye tatiline giden herkesin tekne turları veya doğa turları veyahut kamp amacı ile kara yolu ile ulaştıkları Kelebekler Vadisi aslında birinci derece de bir sit alanı ve yapılaşmaya izin verilmiyor. Fakat köy sınırları içinde kalan özel mülk olması sebebi ile otel vb konaklama tesisleri inşa edilemese de kamp yapmak isteyen insanlara izin veriliyor ve onlara ortak kullanım olarak tuvalet, duş gibi imkanlar sağlanıyor. Bu da bölgedeki insan varlığını artırdığı için ve girdiği her ortamın eko sistemini bozduğu için kelebekleri tehdit ediyor.
Geçen zaman içinde turizmin artması kelebeklerin varlığını gözle görülür derecede düşürmüş. Artan bir şey varsa o da vadide çekilen kelebek fotoğrafları ve gelen insanların bu çabası bir telefonların radyasyon veya ışıklarından ve insanların gürültülerinden kelebeklerin bölgede azalmasına yetiyor.

Sadece Gelmek İçin Geliniyor!

Kelebekler Vadisi isminin yarattığı sükse artık bu bölgeye gelen insanların mutlaka bi uğrayıp check-in yapmak ve selfie çekmek için geldiği bir yer haline geldi. Hayatında kelebeklerin sadece ismini duyan ve aslında kelebeklerle ilgili herhangi bir galesi olmayan insanlar vadi ziyaretçisi oldu.Konya Suni Tropikal Kelebekler Vadisi

Gerçek vadiye gidemeyenler ve kelebekleri merak eden insanlar için Konya da yapılan yapay kelebek vadisi de gezip görmeye değer bir yer. Rehber eşliğinde 1 saat gibi bir süre içerisinde kapalı büyük bir sera içerisinde bir çok kelebek türü ve kelebeklerin evrelerini görmek mümkün. Ücreti de oldukça makul ve vadi nin dış mekanında oldukça geniş bir çiçek vadisi ve ekstra ücretli extrem spor eğlence alanı var. Konya da yarım gün eğlenceli zaman geçirebileceğiniz bir vaha.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir