CVV Kodu Ne İşe Yarar, CVV Kodu Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Nedir?

CVV Kodu Ne İşe Yarar, CVV Kodu Nedir?

CVV Kodu Ne İşe Yarar, CVV Kodu Nedir?

İnternetten alışveriş yapmak her geçen gün daha fazla rağbet görürken, internetten alışveriş yapanlar için CVV kodu nedir sorusu gündeme geliyor. CVV kodu sayesinde online yapılan alışverişler daha güvenli bir hale gelmektedir.

CVV Kodu Nedir?

CVV tanımı itibariyle Card Validation Value sözcüklerinin kısaltılmasıdır ve 1 Ocak 2001 tarihinden itibaren tüm VISA kartların zorunlu olarak uyguladığı bir güvenlik kodu olmaktadır. Kredi kartının güvenliğinin sağlanması adına zorunlu hale getirilmiştir. Bu bakımdan tüm bankalar da kredi kartlarında CVV koduna yer vermektedirler. CVV kodu olmadan internet üzerinden alışveriş yapmak mümkün değildir, bu kod her karta tanımlanan özel bir koddur. Bazı kartlar 3 rakamdan bazı kartlarda ise 4 rakamdan oluşmaktadır. Bir tür, online alışverişlerde kart şifresi yerine geçmektedir ve bu sayede kartın kimde olduğu anlaşılmaktadır. Ancak kredi kartı şifresi yerine de geçmemektedir.

CVV Kodu Nerede Yer Alır?

CVV kodu yeri olarak kredi kartının arka tarafındadır. Çekilmiş olan şeridin orta kısmında yer alan CVV kodu baskı halinde yazılmıştır. CVV kodu aynı zamanda kredi kartı ya da banka kartını sunan bankaya göre de farklı isimler alabilmektedir. Örneğin American Express kartında CID, Mastercard için CVC ve VISA kartlar için ise CVV olarak kod yer almaktadır. CVV kodunu öğrenmek için bu yüzden kartın arka kısmına bakmak gerekmektedir. Eğer kartın uzun kullanımları sonucunda kod silinmiş ise bu durumda bankanın çağrı merkezinin aranması ve müşteri hizmetlerinden CVV kodu öğrenme işleminin yapılması gerekmektedir. Bunların dışında CVV kodu öğrenmek mümkün değildir.

CVV Kodu Güvenli midir?

CVV kodu güvenli alışveriş yapmaya sağlayan ekstra bir güvenlik önlemidir. Her kredi ve banka kartında yer alır ve böylece kullanıcıların daha güvenli bir şekilde alışveriş yapmasına olanak sağlar çünkü kart bilgilerinin yanında alışveriş yapılan kartın da kişinin kendisinde olmasını bir tür garanti altına almaktadır. Ayrıca CVV kodunda 3D security güvenlik kodu da bulunduğu için yapılan alışverişlerde ilgili işlemin onaylanması için karta tanımlanmış olan numaraya kısa mesaj ile kod gönderilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

CVV kodu paylaşmak sakıncalı mı?

Kart güvenliğiniz için bu kodu kimseyle paylaşmamalısınız.

CVV kodu silinirse nereden öğrenilir?

Mobil veya internet bankacılığına giriş yaparak da öğrenebilirsiniz.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir