Dijital Pazarlama Türleri Nelerdir?
  1. Anasayfa
  2. Güncel

Dijital Pazarlama Türleri Nelerdir?

Dijital pazarlama türleri işletmenin sunduğu hizmete ve misyonuna göre değişiklik gösterebilir. Bu türlerin kullanımında hedef kitlenin de son derece büyük bir önemi vardır. Dijital pazarlama birçok mecra aracılığı ile yapılabilir ve mecralar değiştikçe de bu pazarlama türleri farklı olabilir.

Dijital Pazarlama Nedir?

Çevrimiçi pazarlama olarak da adlandırılan dijital pazarlama, markaların interneti ve diğer dijital iletişim biçimlerini kullanarak potansiyel müşterilerle bağlantı kurmasını teşvik etmek olarak ifade edilir. Bu sadece e-postayı, sosyal medyayı ve web tabanlı reklamcılığı değil aynı zamanda bir pazarlama kanalı olarak metin ve multimedya mesajlarını da içerir. Temel olarak, bir pazarlama kampanyası dijital iletişimi içeriyorsa buna dijital pazarlama denilebilir.

 

Dijital Pazarlama İpucu
Dijital Pazarlama

 

Dijital Pazarlama Neden Önemli?

Her türlü pazarlama işletmenizin gelişmesine yardımcı olabilir. Ancak dijital kanalların erişilebilirliği nedeniyle dijital pazarlama giderek daha önemli hale geliyor. Dijital pazarlama türleri bu noktada geniş bir yelpazeye yayılır. Bu türler şu şekilde sıralanabilir;

  • Bağlı Kuruluş Pazarlama: Bağlı kuruluş pazarlaması, endüstri uzmanlarının ve sosyal medya fenomenlerinin giderek artan popülaritesinden yararlanır. Bu üçüncü taraf etkileyicilerle çalışırken kuruluşunuz, karşılığında ürün veya hizmetlerinizi tanıtmak için iş birliği yapar. 
  • İçerik Pazarlama: İçerik pazarlama, marka bilinirliğini artırmak için hikaye anlatımı ve bilgi paylaşımını kullanır. Amaç okuyucuların müşteri olma yolunda harekete geçmesini sağlamaktır. Bu tür blog gönderilerini, teknik incelemeler ve e-kitaplar gibi kaynakları, dijital videoları, podcast’leri ve çok daha fazlasını ifade edebilir.
  • E-posta Pazarlama: E-posta pazarlama profesyonelleri yalnızca ilgi çekici kampanyaların nasıl oluşturulacağını bilmekle kalmıyor, aynı zamanda optimum hedef kitleye ulaşmayı da anlıyor. Müşteri etkileşimleri ve veriler analiz edilerek stratejik kararlar alınıyor.
  • Pazarlama Analitiği: Dijital pazarlamanın en büyük avantajlarından biri son derece izlenebilir ve ölçülebilir olması olarak karşımıza çıkıyor.
  • Mobil Pazarlama: Bu dijital pazarlama hedef kitlenize akıllı telefonları veya tabletleri üzerinden ulaşmaya odaklanır. Mobil pazarlama insanlara kısa mesajlar, sosyal medya, web siteleri, e-posta ve mobil uygulamalar aracılığıyla ulaşır. 
  • Tıklama Başına Ödeme (PPC): Ücretli reklamları ve tanıtılan arama motoru sonuçlarını ifade eder. 
  • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO): SEO’nun amacı, bir işletmenin Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlamak ve sonuçta işletmenin web sitesine yönelik arama motoru trafiğini artırmak denilebilir.
  • Sosyal Medya Pazarlaması: Bu tür bir işletmenin sosyal medya kanalları aracılığıyla yaptığı her şeyi içerir. Sosyal medya pazarlaması, sosyal kanallar için gönderiler oluşturmanın ve yorumlara yanıt vermenin çok ötesine geçer.

Sık Sorulan Sorular

Dijital Pazarlama Türleri Kaç Tanedir?

Dijital pazarlama türleri toplam olarak 8 opsiyon ile karşımıza çıkar.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir