1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Dokunmatik Ekran Temizliği Nasıl Yapılır?


Dokunmatik ekranların sağladığı bir çok kolaylık ve şıklık malum. Fakat dokunmatik tablet ve telefonların en rahatsız edici tarafı ekranlarının çok çabuk kirlenmesi. Özellikle akıllı cihaz bağımlılığımızın zirvede olduğu çağımızda parmak izlerinin ekrana geçmesi çok can sıkıcı. Bu ekranları düzgün şekilde temizlemek onların kullanım ömrünü uzatacaktır.  Bu yazımızda dokunmatik ekranların temizliğini nasıl yapabileceğimizi öğreneceğiz.


TEMİZLİK BEZLERİ İLE DOKUNMATİK EKRAN TEMİZLİĞİ

1. Ekran Temizlik Bezi Bulun

Dokunmatik ekranınızı temizlemek için küçük bir ekran temizlik bezi alın. Gözlüklerin yanında verilen bezler olabilir veya ekran temizliği için özel mikro temizlik bezlerinden satın olarak edinebilirsiniz. Dokunmatik ekranlar için önerilen temizlik bezleri biraz pahalı olabilir fakat kullandığınız cihazların fiyatlarına bakarak lafı olmaz.

2. Cihazı veya Ekranı Kapatın

Cihazı temizlemeden önce kapalı konuma getirin. Zaten ekran kirlerinin ekranınız kapalı iken göze çarptığını görmüşsünüzdür bu sayede temizlik esnada kirli kalan kısım bırakmadan temizlik yapılabilir.  Hatta elinize almışken kapak takımı sökülen bir cihaz ise bataryasını filan söküp içinde biriken toz vb. kirleri de temizleyin.

                            


3. Dokunmatik Ekranı Silin


Ekrana fazla güç uygulamadan beze herhangi bir şeyden sürmeden kuru bez ile temizleyin. Bu işlem yüzeysel kirlerin çoğunun temizlenmesini sağlayacaktır.


4. Nemlendirerek Ekranı Silin


Kaba kirlerden sonra iyice temizlemek için bezi hafif nemlendirmek gerekiyor. Çok kirli değilse nemlendirme işlemini nefesinizle yapmanız bile yeterli olacaktır. Zaten Türk usulü olarak günlük yaşamda ekranı hohhohlayıp kıyafete sürerek bu işlemi yapıyoruz. Bunun dışında çok özel cihazınız için çok özel bir bez kullanıyorsanız tavsiye edilen şekilde nemlendirin. Normalde nemlendirmek için Distile Su kullanmanız gerekir. Distile su ile dokunmatik ekran temizliği daha sağlıklıdır.


5. Tekrar Kurulama İşlemi Yapın


Nemli bez temizliğinden sonra bezin temiz ve kuru tarafı ile tekrar kurulayın. Kuruladıktan sonra da tozsuz temiz bir ortamda kurumaya bırakın. 

6. Bezi Temizleyin


Temizlik işleminden sonra bezi de yıkamak gerekiyor. Yoksa bir soraki temizlikte temizlemez veya mikroplar beze nüfuz ederek bezin özelliğini kaybetmesine neden olabilir.  Ilık su ile yıkayın ve fazla sıkmayın. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir