E-Devlet ile Hangi Bankacılık İşlemleri Yapılır?
  1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır?

E-Devlet ile Hangi Bankacılık İşlemleri Yapılır?

E-devlet bankacılık hizmetleri halka çok daha hızlı bir hizmet sunabilmek için geliştirilmiş olanaklardandır. İnternet hayatımızı kolaylaştıran en önemli araçların başında gelmektedir. Dolayısı ile bu kitle iletişime mekanizması pek çok alanda kullanılmaktadır. Halkın çok daha hızlı bir şekilde hizmetler alıp süratle problemlerinin çözülebilmesi için devletler tarafından da pek çok amaçla internet hizmetleri kullanılmaktadır. Kullanılan bu hizmetlerden biri de e-bankacılık hizmetleridir.

İnternet Bankacılığı ile E-Devlete Nasıl Girilir?

E devlet sitesi üzerinden giriş yapıldığında internet bankacılığı bölümüne tıklanmalıdır. Hizmet alınan internet şubesine tıklanması gerekmektedir.

  • İnternet şubesine yönlendiren işlem kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılması istemektedir. Sonrasında da E Devlet’e aktarmaktadır.
  • Bu işlemler ile birlikte kısa süreler içerisinde E- Devlet hizmetlerinden yararlanabilmek mümkündür. Bu sayede PTT şubelerine gitmeden bankanın internet şubesi üzerinden ücretsiz bir şekilde E Devlete giriş yapabilmek mümkün olmaktadır.

E- Devlet Üzerinden Döviz Kurlarını İnceleme

E-devlet üzerinden bankacılık hesabına giriş yapılabilmektedir. İnsanlar e-devlet üzerinden döviz kurlarını inceleyebilmektedirler. Bu bağlamda doğru veriler Merkez Bankasından alınmaktadır. E- devlet üzerinden “Günlük Döviz Kurları” olarak yapılan aramalar ile birlikte o gün içerisinde olan değerler görülebilmektedir. Ülkelerin para birimleri ile TL para biriminin karşılaştırılması yer almaktadır.

Yeni Bir Kredi Paketinden Yararlanabilmek İçin Kredi Notu Öğrenme

Kredi çekileceği zaman bankalar genel olarak kredi notuna bakmaktadırlar. Dolayısıyla bu nota göre işlem yaparak kredi vermektedirler. E-devlete giriş yapıldıktan sonra Risk Merkezi Raporu yazılarak gelen linke tıklandıktan sonra Kredi Limit ve Borç Bilgileri ekranı gelmektedir. Bu ekran üzerinden insanlar kendi kredi notlarını öğrenebilmektedirler. Bankalar tarafından verilen kredi paketlerinden yararlanmak isteyen kişiler bu işlemler ile kendi kredi notlarını hızlı bir şekilde öğrenebilmektedirler.

Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama İşlemleri

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından şahıslara yapılan yardımlar havale yolu ile kişilere iletilmektedir. İnsanlar banka hesaplarını güncellemek, iptal etmek ya da farklı bir işlem yapmak için e-devlet bankacılık işlemleri kullanabilmektedir.

  • Bu hizmeti aktif bir hale getirebilmek için ilk olarak sisteme giriş yapmak gerekmektedir. Giriş yapıldıktan sonra ise kişilerin karşısına gelen ekran üzerinden “Şahıs Ödemeleri ve Banka Hesabı Tanımlama” yazısı yazılmalıdır. Bu linke tıklanmalıdır.
  • Kişiler karşılaşacakları tablodan detay kısmına tıklayarak hesaplarına ne zaman ve ne kadar tutarın yattığını komple görebilecektir.
  • Yapılan işlemler sonucunda herhangi bir işlem olmaması halinde “Yeni Hesap Tanımlama” kısmına tıklanmalı ve gerekli olan bilgiler girilmelidir. Bu şekilde işlemler tamamlanabilecektir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir