E-Devlet Üzerinden Abonelik İptali Nasıl Yapılır?
  1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır?

E-Devlet Üzerinden Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

E-Devlet Üzerinden Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

E – devlet üzerinden başlayan yeni bir hizmet ile abonelik iptalleri kolay bir şekilde yapılabilecek. Bu sayede abonelik iptalleri uzun sıra beklemeden e-devlet üzerinden pratik şekilde gerçekleşecek. İptal işlemlerinde ise belirli talimatların takip edilmesi gerekiyor.

E-Devlet Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

E-devlet tarafından sunulan hizmetlere bir yenisi daha eklendi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK tarafından yapılan düzenleme kapsamında abone sayısı 200 binin üzerinde olan elektronik haberleşme işletmecilerinin hizmetlerine yönelik aboneliklerin iptal işlemleri 2021  tarihinden itibaren yapılmaya başlandı.

Buna göre e-devlet üzerinden yapılacak iptal başvurusunun sonrasında 24 saat içinde hizmete ilişkin olarak ücretlendirme hizmet verici tarafından son bulacak. Bu bakımdan sabit ya da mobil telefon, internet ve kablo TV aboneleri, aboneliklerini iptal ettirmek istediklerinde hizmet aldıkları işletmeciye yazılı dilekçe vermek ya da faks çekmek gibi işlemler ile uğraşmaya gerek kalmadan sadece e – devlet üzerinden işlemlerini rahatlıkla yapabilecekler.

E-Devlet Abonelik İptali Adımları

Abonelerin iptal başvuruları için dilekçe verme zorunlulukları bu sayede ortadan kalkmış olacak. Özellikle koronavirüs salgının olmasından dolayı son dönemlerde bu konuda çeşitli sorunlar ortaya çıktığı için e-devlet üzerinden yapılacak iptal başvuruları büyük bir kolaylık sunacak. Aynı şekilde farklı firmaların abonelik iptali yapmamak için sürekli geri çevirmeleri ya da eksik belge bulmaları ya da ulaşılabilir olmamaları gibi nedenler de böylece son bulacak. E-devlet üzerinden yapılan iptal başvuruları firmalar tarafından yerine getirilmek zorunda tutulacak ve herhangi bir geri çevirme yapılamayacak.

  • E-devlet üzerinden abonelik iptali yapmak için ise öncelikle sisteme giriş yapılması gerekiyor. E -devlet şifresi olmayanlar en yakın PTT’den e-devlet şifresi alabilmektedirler.
  • Sisteme şifre ile giriş yapıldıktan sonra ise aboneliklerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Daha sonra kişisel bilgilerin doğrulanması istenecektir ve kişisel bilgilerin doğrulanmasından sonra iptal edilmek istenen abonelik seçilmelidir.
  • Fesih için talep edilen başvuru nedeninizi yazdıktan sonra ise abonelik fesih belgesini imzalamamız gerekmektedir. Bu yöntemler sonrasında fesih işlemi tamamlanacaktır. Fesih belgesini imzalamak için ise e – imza ya da mobil imza da gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

E-Devlet abonelik iptali hemen sonuç verir mi?

24 saat içinde ilgili abonelik iptal edilmektedir.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir