Emülatör Nedir? En İyi Android Emülatör Programları
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar

Emülatör Nedir? En İyi Android Emülatör Programları

Android uygulamasının sunduğu çeşitli kolaylıkların telefon ve tablet kullanımının yoğunluğuna olan etkisi tartışılmaz bir gerçektir.  Ancak uzaktan çalışma sisteminin yaygınlaşması, ofis ortamında ve evde zamanımızın ve yapılabilir tüm işlerin bilgisayarla sağlanması Android uygulamasının
bilgisayara ya da laptoplara olan uyarlılığını bir nevi zorunlu hale getirmiştir. İşte emülatör
tam da bunun için tasarlanmış birebir taklit. Uyarlama gibi özeliklerle donatılmış, akıllı cihazlarda kullanılan, Android uygulamasının tüm velinimetlerini bilgisayara taşıyan ve hemen hemen tüm bilgisayar kullanıcılarının severek kullandığı yazılımlar bütünüdür. 

Android emülatör nedir? Ne işe yarar?

İlk olarak 2008 yılında Google ile Open Handset Alliance iş birliğiyle piyasaya sunulan Android uygulaması cep telefonları ve TV gibi akıllı cihazlarda donanımsal ve yazılımsal faaliyetlerin en iyi şekilde yürütülmesinin anahtarı olarak karşımıza çıkan bir işletim sistemidir. Bazı kodları Google tarafından halen gizlenmekle birlikte, zaman içinde amatör yazılımcıların bilgisayarlara özel geliştirdiği yazılımlar, Android Emülatörleri ortaya çıkarmıştır. Bu özel yazılım iki bilgisayar arasında var olan donanımsal ve yazılımsal faaliyetlerin yanı sıra, mobil cihazlardaki tüm uygulamaları da bilgisayara yansıtır. Hatta yansıtmakla da kalmaz, yazılımı donanımla birleştirerek, uyarlama işlemini en iyi şekilde gerçekleştirir. Böylelikle akıllı cihazdaki ya da PC’de uygulamanın ait olduğu tüm veriler,
diğer bilgisayarda da ek bir ücret ödenmeden kullanıma açılmış olur.

MacOS - Android - Windows
MacOS – Android – Windows

Bir başka noktada ise özelikle uygulama geliştiricileri tarafından uygulamayı test etme, oyun severlere ise geniş ekranda konforlu ve keyifli oyun deneyimi imkanını sunar. Fare (mouse) ve klavye gibi donanımsal aygıtlarla da birlikte rahatlıkla kullanılır. Ayrıca Android sistemini; Windows, Linux ve Mac’te çalıştırmanıza olanak sağlar. 

Android emülatör avantajları ve dezavantajları

Çalışma prensibi olarak taklidi baz alan Android emülatörler; oyun konsolu, işletim sistemi ve Android için özel yazılımlara sahiptir. Bu sayede birçok avantajı beraberinde getirir. Elbette avantajlarının yanı sıra bazı dezavantajlara da sahiptir. Android emülatör avantaj ve dezavantajları şunlardır;

Android emülatör avantajları

 • Geniş Ekranda Keyifli: Sadece telefonda değil, daha
  geniş ve büyük bir ekranda size en iyi android uygulamalarının keyfini doyasıya
  yaşatır.
 • Oyun Oynamayı Keyifli Hale Getirir: Oyun oynamanın bazı zamanlarda
  ızdırap olduğu telefonlara kıyasla, bilgisayar çok daha konforludur.
 • Şarj Sorunu Olmaz: Telefonlarda sıklıkla yaşanan şarj problemleri, bilgisayarda yaşanmaz. Böylelikle hiç istemediğiniz bir anda kapanan telefonla keyfinizin bozulma ihtimalide ortadan kalkar.
 • Tüm Android uygulamalarını destekler: Play Store’den her şeyi indirmeyi ve bilgisayarda’da bu keyfi size yaşamayı gösterir.
 • Çoklu Gösterim: Android uygulamalarını aynı anda çalıştırıp, çoklu gösterim yapma şansı telefonda bulunmazken, bunu bilgisayarınızda kolaylıkla yapabilirsiniz.
 • Çözünürlük Kalitesiyle Oyun: Yüksek çözünürlüklü ve donma ihtimali olan her oyunu PC’nize bu özel yazılımları yükleyerek, hiç şüphe duymadan oynayabilirsiniz.

Android emülatör dezavantajları

 • Orijinal bir yazılım olmaması ve amatör geliştiricilerce güncellemesinin etkisiyle çeşitli kasma ve donmaların yaşanması. Bu durum genellikle çoklu uygulama çalıştırmak ve bazı oyunların yüksek çözünürlük istemesinden kaynaklanır.
 • Yazılım içindeki eksiklikler dolayısıyla bazı uygulamaların düzgün çalışmaması, eksik çalışması gibi problemler bu tür yazılımların eksik yanları olarak karşımıza çıkmaktadır.

En iyi Android emülatör programları [2023]

Günümüzde bilgisayarlarda severek kullanılan birçok Android emülatör programı bulunmaktadır. Ancak sahip olduğu işlevsel özelikler göz önüne alındığında genel anlamda oyuncuların, Windows ve Mac gibi işletim sistemleri için tasarlanan yazılımların özellikleri de fonksiyonları da birbirinden ayrılır. Bu da bir nevi herkese özel yazılım demektir. Kimi bunları birlikte kullanırken, kimi de sadece istediğini de seçebilir.

Bluestacks

Bluestacks emülatör
Bluestacks emülatör

Dünyanın en ünlü ve sayılı emülatörleri denince akla ilk gelen hiç şüphesiz Bluestacks. İlk olarak 2009 yılında ABD’li bir şirket tarafından geliştirildi. Windows, Mac gibi işletim sistemlerinde kullanımı
oldukça rahat. Son çıkan versiyon olan Bluestacks 5 şu an dünyanın en hızlısı. Özelikle çözünürlüğü yüksek oyunlardaki başarısıysa, bilgisayarda oyun oynamayı seven tüm konsol severlerin takdirini kazanmış durumda.

Nox Player

Nox Player emülatör
Nox Player emülatör

Bluestacks’ın ardından tam bir oyun canavarı olan Nox Player Windows ve Mac ile tamamen uyumlu. Sahip olduğu güçlü özelikler ile oyun oynamayı seven herkes tarafından muhakkak tercih ediliyor. Aynı zamanda video kaydetme ve ekran görüntüsünü almak gibi ayrıcalıklara da sahip. Şu an da
geçerli kullanıcı sayısı ise 200 milyona yaklaşmış durumda.

KoPlayer

KoPlayer emülatör
KoPlayer emülatör

KoPlayer tamamen oyuncu odaklı bir yazılım. Güçlü ve sağlam bir altyapısı mevcut. Üstelik Google Player üzerinde yer alan tüm uygulamalarla uyumlu. Bu da istediğiniz uygulamayı indirme şansı demek. Donanımda desteklediği faresi, klavyesi, mikrofonu, gamepedi ve kamerasıyla indirdiğiniz andan itibaren çok zevkli bir oyun deneyimini sizlere yaşatacak. 

PrimeOs

PrimeOS emülatör
PrimeOS emülatör

Masaüstü ve işletim sistemi için özel olarak tasarlanmış bu yazılım mükemmel bir kullanıma sahip.
Ekstra uyumluluk özelliği ile işletim sistemine olan ekstra katkısı cabası. Adeta kusursuz bir masa üstü deneyimi yaşatan bu yazılım, aynı zamanda dünyada en çok oynanan Pub-g Call Of Duty gibi oyunlarında bir numaralı anahtarı konumunda denilebilir. 

Archon

Archon emülatör
Archon emülatör

Google Chrome ile uyum dendiğinde akla ilk gelen her zaman Archon olmuştur. Tarayıcı dostu olarak bilinen ve tasarlanan bu yazılım Chrome’nin ilk uyumlu ve göz ağrısıdır. Şayet işletim sisteminiz Chrome’yi destekliyorsa Archonu’da denemeli ve keyifli bir tarayıcı deneyimini sizlerde yaşamalısınız.

Özetlemek gerekirse, bilgisayarda Android kullanımı ve emülatör arasında sıkı bir bağ vardır. Keyif almak, konforu yaşamak, rahatlık, oyun zevki ve daha birçoğu için teknolojinin sunduğu bu nimetlerden istifade etmek hayattan alacağımız zevki de bir o kadar artıracaktır.

Akıllı telefonunuzu kullanarak videolardaki sesleri kolayca dışa aktarabileceğinizi biliyor musunuz? Hemen Videodan Ses Ayırma Programı Android / iPhone başlıklı yazımıza göz atın!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir