1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Ev İçin Tavan Vantilatörü Alınır Mı?


Tavan Vantilatörleri Nasıl? Alınır Mı?

Sıcak havalarda serinlemek için klima yerine bir çok insan vantilatör tercih ediyor. Ancak seyyar vantilatörler, hem ergonomi açısından hem de yaz mevsiminden sonra evde atıl bir eşya gibi koyacak yer problemi yaratmasından dolayı çok kullanılası değil gibi. Bunun yerine önerimiz tavan vantilatörlerine bir göz atmanız.

     Aşırı sıcak olmayan bölgelerde evinizde tavan lambası yerine takacağınız bir aspiratör hem evinize güzel bir hava katabilir hem de sessiz çalışarak odanızın tamamını serinletebilir. Genellikle aydınlatma sistemi ile tümleşik olarak satılan tavan aspiratörlerini klimadan daha çok sevebilirsiniz. Zira buz gibi havayı oranıza buranıza çarpmaz, hapşurtmaz ve zehirlemez. Sadece odanızdaki hava akımını arttırarak ortama bir serinlik katar.

Tavan vantilatörleri klimalara göre çok avantajlı bir fiyata sahip olmasında rağmen normal ayaklı vantilatörlere göre biraz pahalı gibi gelebilir. Ancak aydınlatma sistemi ile bir arada olduğu için, hoşunuza gidecek 4 kanatlı bir tavan vantilatörünü alırken hesaba üzerindeki ışığı da katarsanız aslında çok da pahalı olmadığınız görürsünüz. Ortalama bir vantilatör ve bir lamba fiyatlarının toplamına, ışıklı bir tavan vantilatörü alabilirsiniz.

Ev ortamında kullanmak için tavan vantilatörü nasıl diye kafanızda bir soru işareti varsa, tereddüt etmeden aldığınıza pişman olmayacağınızı söleyebiliriz.

Tavan Vantilatörünü Tavana Monte Etmek Zor mu ?

Eğer internet üzerinden veya yapı marketlerinden montaj hizmeti hariç olmak üzere bir tavan vantilatörü alıp da montaj konusunda tereddüt içindeyseniz bu bölüm sizin için aydınlatıcı olacaktır.

Tavan vantilatörünü tavana monte etmek için, elinizin tornavida tutuyor ve evin elektrik tesisatından biraz anlıyor olmanız gerekir. Bunun yanında ihtiyacınız olan aletlerde var tabiki. Örneğin tavanı delmek için matkap gibi. Eğer kendinizi bu yetenekte görmüyorsanız, montaj işini bir ustaya yaptırmanız gerekecektir.

Tavan vantilatörü tavana gelen ışık sistemi elektiriğinden güç alır. Işığı açtığınızda vantilatör ve üzerindeki lamba yanar ancak vantilatörde bulunan çekmeli düğmelerden ışığı kapatabilir ve vantilatör hızını ayarlayabilirsiniz. Yani serinlemek için tavan vantilatöründe sürekli ışık açık kalmak zorunda değil.

Tavan Vantilatörü Montajı İçin Gereken Aletler?

Aldığınız ürün içinde bunlardan mutlaka bahsedilir. Ancak gereken olmazsa olmaz alet ve edevatlar;

  • Yardımcı eleman – tek başınıza yapmak daha zor olur, yardım gerekebilir
  • Matkap – Tavana delik açmak için
  • Çekiç – Dubelleri deliğe iyice yerleştirmek için
  • Dubel – Açılan deliğe sokmak için
  • Vida – Ürünü tavana koyduğumuz dubele sabitlemek için (ürün ile birlikte ürün ölçülerine göre gelir)
  • Kontrol Kalemi – Tavana gelen ışık sistemini söküp, vantilatör kablolarını bağlamak için
  • Elektrik bandı – genelde klemensli olur ancak lazım olabilir
  • Elektrik süpürgesi – tavanı delerken yardımcının tutup çıkan tozları içine çektirmesi için, yerler kirlenmesin diye.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir