İpucu

Evdekileri Kedi Ya Da Köpek Beslemeye İkna Etmek İçin Neler Yapılmalıyım?

Sokakta yürürken karşımıza yağmurda ıslanmış sevimli bir köpek yavrusu veya minik bir kedi yavrusu çıkıyor. Onu sahiplenmek isteriz o an ama sonra aklımıza evdekiler gelir ve bir daha düşünürüz. “Acaba evdekileri nasıl ikna edebilirim” sorusu gelir hemen aklımıza. Evdekileri ikna etme yollarını aramadan önce, kendiniz bu konuyu detaylı düşünmelisiniz. Her ne kadar sevimli ve dost canlısı da olsalar bakımlarını çok özenli yapmanız gerekmektedir.

Anne Babayı Kedi Ya Da Köpek Beslemeye İkna Etmek

Eski Mısır’da kedilere tanrı gibi tapılırdı ve çok değer verilirdi. Kedi kaçıranlara ve öldürenlere çok ağır cezalar verilirdi. Belki de kediler çok eskiden beri böyle tapıldıkları için bu kadar şımarık ve nazlılar. Köpekler de çok sadık hayvanlar olarak bilinir ve kendilerine evleri açanlara karşı çok korumacı ve sevgi doludurlar. Kedilerin tatlı şımarıklığı ve köpeklerin sadakati onları daha çok sevmemize neden oluyor.

Gezdirme, yiyecek, oyun, bakım, banyo ve sağlık gibi hesaba katmanız gereken konular vardır ve bunun sorumluluğunu alabileceğinizden emin olmalısınız. Bir köpeği ve ya kediyi alıp evde kapalı tutmak, onu sahiplenmek değil, onu hapsetmektir. Onu eve alıp ondan vazgeçerseniz derin bir üzüntü yaşarlar. Bu yüzden köpeğinize gereken ilgiliyi ve sevgiyi verebileceğinizden emin olduktan sonra sıra evdekileri ikna etmeye geliyor.

Sahiplenmek İstediğiniz Hayvan Hakkında Araştırma Yapmalısınız

Evde sahiplenmek istediğiniz hayvanın ne tür ihtiyaçları olacağını, ne yediğini, kaç yaşında kızgınlığa gireceğini, tuvalet eğitimini, nelerden hoşlanır ve neleri sevmez, tüy bakımı gibi soruları iyice araştırıp ondan sonra sahiplenmelisiniz. Ayrıca bu özellikleri öğrendikten sonra evdekilerin soracağı sorulara da daha doğru cevaplar vererek o hayvanı daha kolay sahiplenebilirsiniz.

Sahiplenmek istediğiniz hayvanın tüm ihtiyaçlarını hesaplayarak kenara para ayırmalısınız. Bakım ürünleri, maması, tasması, aşıları ve daha ihtiyaç duyacağı diğer tüm şeyler için masrafını karşılayacak kadar bütçe ayırmalısınız. Evdekiler, sahiplenmek istediğiniz hayvan için gerekli her şeyi hazırlayıp bütçe ayırdığınızı öğrendiklerinde sizin buna hazır olduğunuzu göreceklerdir.

Sorumluluk Alabileceğinizi Göstererek Hazırlık Yapın

Kenara ayırdığınız para ile hayvanın ihtiyaç duyacağı şeyleri şimdiden almalısınız. Evdekiler sizin sorumluluğu alabileceğinizi görmesi için onlara ev işlerinde veya diğer işlerde yardım edin ve zamanınızın hepsini sadece sahiplendiğiniz hayvana ayırmayacağınızı ve evdeki diğer sorumluluklarınızı da ihmal etmeyeceğinizi bilmelerini sağlayın. Evdekilerle konuşmaya karar verdiğinizde herkesin müsait olduğu sakin bir zamanı bekleyin.

Mesela yemek yendikten sonra ve herkesin keyfin yerindeyken konuyu açmak daha faydalı olacaktır. Sakin bir dille ve sesini yükseltmeden tane tane konuşmak daha etkili olacaktır. Eğer aileniz kedilerin tüyleri hakkında şikayetçi olursa, onlara aşıların ve bakımının düzenli yapıldığı zaman tüy dökülme gibi bir sorunun yaşanmayacağını ve kedinin tüm masraflarını karşılayacak bütçeyi ayırdığınızı söyleyebilirsiniz. Eğer yine de ikna olmazlarsa onları, evinde hayvan besleyen bir akrabanızın veya dostunuzun evine ziyarete götürüp, hiçbir sorunun yaşanmadığını gösterebilirsiniz.

Hakan

Elektronik Mühendisiyim. Bu sitede yazmaktan sizinle iletişim kurmaktan mutluyum. Sevgilerimle...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu