Evinizdeki İnternet Güvenliğinizi Artırmanın Yolları
 1. Anasayfa
 2. İnternet

Evinizdeki İnternet Güvenliğinizi Artırmanın Yolları

Evde Siber Güvenlik Önlemleri


İnternetin yaygın kullanımı, evlerimizdeki çoğu cihazın internete bağlı olması nedeniyle, internet güvenliği evde de büyük bir önem taşıyor. Kişisel verilerimizin yanı sıra internete bağlı cihazlarımızdaki dosya, fotoğraf, video vb içeriklerimizin de kötü niyetli kişilerin eline geçmesini istemeyiz. İşte bu nedenle evdeki internet güvenliğinizi artırmanın yolları:

 1. Cihazlarda Şifre Kullanma; internete bağlı olan tüm cihazların mutlaka şifre veya günümüz teknolojisinde var olan parmak izi, yüz tanıma gibi güvenlik adımlarıyla korunması gerekir. Her cihazın güçlü ve benzersiz bir parola kullanması, evdeki internet güvenliği için ilk adımdır. Parolaların, tahmin edilmesi veya kaba kuvvet saldırılarına karşı dayanıklı olması gerekir. Şifreler, küçük ve büyük harfler, sayılar ve semboller içermelidir.
 2. Güncellemeler; tüm cihazların mutlaka önemli güvenlik güncellemeleri içeren paketlerin son sürümlerine güncellenmesi siber güvenlik için önemlidir. Ayrıca cihazlarda kullanılan uygulamaların da güncel sürümlerini kullanmak gerekir.
 3. Anti-virüs yazılımları; cihazların temel güvenlik ayarları mutlak açık olmalı. Örneğin bir Windows bilgisayarda haricen antivirüs programı yoksa bile kendi güvenlik duvarı açık olmalıdır. Ayrıca Anti-virüs yazılımları cihazlarınızı zararlı yazılımlardan ve virüslerden korur, cihazlardaki kötü amaçlı yazılımları tespit eder ve kaldırabilir.
 4. Wi-Fi Ağınızı şifreli olmalı; Wi-Fi ağınızı şifrelemek internet güvenliğinin en önemli adımlarından biridir. WPA2 veya WPA3 gibi güvenli şifreleme seçeneklerini kullanarak wifi internetinizi şifreleyin. Hatta ağ adınızı (SSID) gizleyerek ağ ismini de şifre gibi yazarak bağlantı kurabilirsiniz. Daha ileri adım olarak ise modem ayarlarına girerek Wi-Fi ağınıza Mac filtresi koyabilirsiniz. Mac filtresi ile sadece izin verdiğiniz cihazlar internetinize erişebiliyor. Modeminize erişim şifresini de güçlü şifre olarak ayarlamanızı önerebilirim. 
 5. Güvenilir siteler kullanmak; Güvenilir sitelerde gezinmek, internet güvenliğini için önemlidir. Bilinmeyen veya şüpheli sitelerden uzak durun ve yalnızca güvenilir kaynaklardan indirmeler yapın.
 6. Şifresiz Wi-Fi ağlarına bağlanmayın; Açık Wi-Fi ağları, siber saldırganların cihazlarınıza saldırmaları için açık bir davetiyedir. Açık Wi-Fi ağlarından kaçının veya VPN kullanarak bağlanın.
 7. Yedeklemeleri Şifreleyin; harici disk gibi araçlara yüklediğiniz verileri şifreli olarak korursanız bunları ele geçiren kişiler doğrudan açıp kullanamaz. CD- DVD gibi doğrudan kopyalanabilir araçlara önemli verilenizi yedeklemeyin. 
 8. Apple, Google, Microsoft vb herhangi bir cihaza tam erişim veren hesaplarınızı 2 adımlı doğrulamalar ile kullanın ve güçlü parolalar seçin. Seçtiğiniz şifreleri ise unutmayın. 
 9. Online Alışveriş Güvenliği; online alışveriş uygulama şifrelerini güçlü seçin ve alışverişinizi sanal kredi kartları ile yapın. 
 10. Farklı şifreler kullanma; şifreleme konusunda bir önem sıralaması yapın ve tüm verilenizi sakladığınız hesapların şifresini ezbere bilin. Bu hesaplar ile kullandığınız cihazlarla üye olduğunuz site ve kurduğunuz uygulamalar için cihazların önerdiği güçlü parolaları kullanarak kaydedin. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir