1. Anasayfa
  2. Bilgisayar

Excell Hücre Açıklamasına Resim Ekleme


Excel Hücre Açıklaması İçine Resim Ekleme (Resimli Anlatım)

Excel programı ile liste tarzı bir veri tabanı hazırlarken, listedeki satırlardan birindeki bir hücre içine resim eklemek gerektiği durumlar olabiliyor. Kendim de aynı amaçla biraz araştırdım ama direk olarak sadece bir hücre içine resim eklemek için pratik bir yöntem bulamadım. Buna alternatif olarak daha kullanışlı olan hücreye açıklama içine resim ekleme yöntemini keşfettim ve daha kullanışlı olduğunu gördüm. Diyelim ki bir malzeme listesi yapıyorsunuz ve malzemenin ismi, stok numarası veya herhangi bir ayrıntısının yazılı olduğu hücre üzerine açıklama olarak resim eklediğiniz zaman, normalde resim görünmüyor ama hücre üzerine mouse ile geldiğinizde resmi görünüyor. Üstelik filtre (süzme) işlemlerinde de sorun çıkarmıyor. Benim işime yarayan bu basit yöntemi sizlerle paylaşıyorum.1. Üzerine gelince resim görünmesini istediğiniz hücreyi sağ tıklayın ve “Açıklama Ekle” seçeneğine girin.

2. Açıklama ekleme kutusu açılınca kutunun üst tarafında bilgisayar kullanıcı adı otomatik olarak yazar. Dilerseniz bunu silebilirsiniz. Veya istediğiniz başlığı yazabilirsiniz.3. Açılan açıklama ekleme kutusunun kenar çizgisine fare işareti ile gelip sağ tıklıyoruz. (Kutu içindeki boşluğa değil kenar çizgisi üzerine sağ tıklayın)4. “Açıklama Biçimlendir” seçeneğine tıklıyoruz.


5. Açılan pencereden “Renkler ve Çizgiler” sekmesine tıklıyoruz.


6. Renk seçme kutucuklarının altında “Dolgu Efektleri” penceresinden “Resim” sekmesini seçip “Resim Seç” i tıklıyoruz.7. Bilgisayarımızda yüklü olan, eklemek istediğimiz resmi seçip “Ekle” seçeneğini tıklayın.8. Açılan kutucukları “Tamam” ve “Tamam” seçeneklerini tıklıyoruz, pencereler kapanıyor.


9. Resim açıklama kutusunun fonuna eklenmiş oldu dilerseniz yazı, açıklama da ekleyebilirsiniz.


10. Artık excel hücresinin üzerine fare ile gezindiğiniz de resim görünecektir.

11. Aynı resmi farklı satırlardaki hücrelere kopyalayarak çoğaltabilirsiniz.


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Merhaba, aciklama kutusunun ya cizgisine tiklayinca duzenleme secenegi cikmiyor. MAC kullaniyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir