1. Anasayfa
  2. Otomobil

Fiat Marea/Brava Aux Girişi Yapımı


Fiat Marea/Brava Kasetçalar Teybine Aux Girişi Yapma Detaylı ve Resimli Anlatım

Fiat marea kasetçalar ve cd changer özellikli olan teybine aux girişi yapma yöntemi. Konuyla ilgili başka forumlarda da paylaşımlar var. Ben başlamadan önce onlardan da faydalandım ve daha detaylı olarak kendi uygulamamı da paylaşmak istedim.
Öncelikle bu teypte cd changer kontrol özelliği olduğu için kendinde zaten bir aux menüsü bulunmak fakat bağlantı olmadığı için görememekteyiz. Bizim yaptığımız sadece bağlantıyı yaparak bu özelliği aktif etmek. Bağlantıyı yaptıktan sonra SRC tuşu ile aux menüsüne ulaşabiliyoruz. Aux kablosu ile teybimize mp3 çalar ipod, cep telefonu  bağlayarak arabadan müzik dinleme imkanı var. Dahası benim yaptığım gibi bluetooth kulaklığı bağlayarak kablosuz olarak da müzik dinleme ve araç içinde telefon kiti tarzında da kullanma imkanımız var.

Bu bağlantı için çin sitelerinde hazır soketler satılmakta fakat fiyatı biraz yüksek ve Türkiye’ye ulaşması 1 ayı buluyor. Fakat bu işlerle biraz ilgilenen birisi için elinde bulunan malzemelerle biraz zaman ayırarak bu işi kotarması mümkün.


Şimdi bu iş için 


Gereken Malzeme, Alet ve Edevat;


1. 3 Adet 100 Ohm Direnç. (Yarım veya Çeyrek Watt)
2. 3.5 Mm. Aux-Line in kablosu veya 3.5 mm Konnektör. 
3. 2 Adet İnce ama sert bıçak. (Teybi Sökmek İçin)
4. Elektrik Bandı.
5. 5 adet Soket bağlantısı yapmak için dişi iso soketler.
6. Havya-Lehim seti (varsa)
7. Tornavida seti. (Kül tablası yatağını sökecek iseniz.)
Teybi Sökmekle işe başlıyoruz.
Teybi sökmek için bıçaklarla teybin sol ve sağ tarafından çizilmemesine dikkat ederek araya sokup içindeki kelepçeyi ittirmemiz gerekiyor.


Resimdeki gibi. Sabırsız davranıp aracınıza zarar vermeyin çünkü bu işi kırıp dökmeden yapmak mümkün. Bir bıçak yerine oturdumu diğerini de yapın ve kaset yatağına parmaklarınızı geçirip tutarak çıkarın. Resimde gördüğünüz bıçağın girdiği yerde tam da o boyutta bir yuva var eğer bıçak o araya gelmezse içeriye girmez. Zorlamadan deneyerek çıkarabilirsiniz.Teybi yatağından çıkartıyoruz. Güç bağlantılarını sökmenize gerek yok. Sökerseniz tekrar bağladığınızda kod isteyebilir. Teybin arkasında gördünüz Mavi Yeşil Sarı soketi söküyoruz. Söktükten sonra mavi soketi ayırıp diğer ikisini tekrar yerine takabilirsiniz.

Çıkardığımız soket ve kullanacağımız dirençler ve Soket içine yerleştireceğimiz dişi iso girişleri.


Ben bu soket girişlerini bozuk bir Masaüstü Pc’nin Power Supply ından söktüm. Siz de benzer soketlerden sökebilirsiniz. Önemli olan dişi olması ve mavi yatağa girecek boyutta olması bir de teybin arkasındaki karşılıklarına dişi soketin girip girmediğini mutlaka kontrol edin. Bu fişleri teybin arkasına mavi yatağı kullanmadan da yerleştirme imkanın var fakat temas etme ihtimalinden dolayı bunu önermiyorum.

Şimdi bağlantımızı yapalım;

Teybinizin kitapçığı varsa öncelikle ona bakmanızda yarar var zira farklı modellerde farklı bağlantı yuvası olabilir.

Teybin kitapçığında bağlantı yolları numaraları ve işlevleri mevcut.


Soketi resimde gördüğümüz şekilde koyduğumuz zaman bağlantılarda hata yapma şansımız yok.

Bağlantıyı bu şekilde yapıyoruz.

Dirençlerin altın renkli tarafları; sol ses de kırmızı kablo, sağ ses de beyaz kablo tarafında olacak.
13-15 numaralı yuvaları araya koyduğumuz direnç ile direk bağlıyoruz.Bağlantıları yaptıktan sonra dişi fişleri mavi soketteki yerlerine yukarıdaki resme bakıp hizalayarak monte ediyoruz. Yerlerin karışmamasına özen gösterin. Fişlerin sıkı olması için kenarlarına kablo ile sıkıştırabilirsiniz.


Test etmek için soketi diğer sarı ve yeşil ile birleştirip yerine takıyoruz. Telefondan müziği açıp SRC tuşuna basıyoruz. Eğer teypte AUX yazıyor ve müzik sisteminden ses alıyorsanız bağlantı çalışıyor demektir.

Ben araç içinde kablo görünmesini sevmediğim için aux kablosunu çakmaklığın da bulunduğu kül tablası içerisine uzattım. Elinizdeki aux kalosu kısa geliyorsa araya sağlam şekilde ek yapabilirsiniz. Ek yapmadan önce göğsün içinden yukarıdan aşağı geçirme işini halledin. Üst tarafta gördüğünüz siyah kablonun çıktığı yerden kabloyu aşağı uzatın ve kül tablası yuvasından elinizi uzatarak kabloyu yakalayın. 

Bu da kül tablası monte edildikten sonraki hali. Kabloyu uzun bırakırsanız çektiğiniz zaman gelecektir.
Ben bunun ucuna kulaklık girişi olan bluetooth kulaklığı takarak rahatlıkla araç içinde telefon konuşması yapabiliyorum. 
Bu kısaltılmış anlatım. Aşağıda benim yaptığım yöntemin resimleri mevcut. Uzatılmış yol.
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir