Giysilerden Yağ Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

Giysilerden Yağ Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Giysilerden Yağ Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Giysilerdeki yağ lekesini çıkarmak son derece sinir bozucu ve uğraştırıcı olabilmektedir. Ancak basit giysiden yağ lekesi çıkarma yöntemleri ile birlikte kıyafetlerinize bulaşmış olan yağ lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Giysilere Bulaşan Yağ Lekelerini Çıkarmak

Giysiye bulaşmış yağ lekesi temizleme açısından oldukça uğraştırıcı olabilmektedir. Özellikle yağ lekeleri kıyafetleri kötü bir görünüme kavuşturmak için öne çıkmaktadır. Yağ lekelerini çıkarmak için erken müdahale ve kumaş türüne göre müdahale etmek önemlidir. Çoğu yağ oda sıcaklığında yarı katı hale gelmektedir. Aynı zamanda kumaşın türü de yağ lekesinin çıkarılması için önemlidir. Polyester gibi sentetik kumaşlardan yağ lekesi çıkarmak diğer kumaşlara göre daha zordur ve sentetik kumaşlar çok fazla alanda kullanıldığı için yağ lekelerini çıkarmak için de mücadele etmek gerekmektedir. Ancak doğru müdahale ve doğru araçların seçilmesi ile yağ lekelerini çıkarmak oldukça kolay bir hale gelmektedir.

Pratik Bilgiler
Yağ Lekeleri

Yağ Lekelerine Karşı Etkili Karbonat

Yağ lekelerini temizlemek için karbonat kullanmak kıyafetlerinizde etkili sonuçlar verecektir. Karbonat temel olarak kumaştan yağı kendisine doğru çekecektir ve bu sayede pek çok kıyafetinizin temizlenmesine etkili olacaktır. Şayet ağır palto gibi kıyafetler lekelenmediyse bu durumda karbonat kullanımı olumlu sonuçlar verir. Bu yöntemi uygulamak için öncelikle yağ dökülür dökülmez hemen müdahale edin. Fazla yağı kağıt havlu ya da peçete ile temizleyin. Daha sonra yağ dökülen bölgeye karbonat dökün ve bu halde 24 saat boyunca bekleyin. 24 saat geçtikten sonra ise karbonatı vakumlayın ya da diş fırçası ile fırçalayın. Daha sonra ise bölgeye sirke ve su püskürtün. Sabun ve fırça ile bölgeyi ovalayın ve ardından durulayın. Leke çıkmış olacaktır.

Yağ Lekelerine Karşı Tebeşir

Yağ lekelerinde tebeşir kullanmak da esasında karbonat ile aynı mantığa sahiptir ve yağı kumaştan kendi içine çekmektedir. Bunun için dökülen yağın fazlasını peçete ile temizleyen. Daha sonra yağın döküldüğü yere tebeşiri yazar gibi sürtün ve parçalanmasını sağlayın. Bir süre bu halde bekledikten sonra tebeşir tozlarını temizleyin ve kıyafetinizi yıkayın. Kısa süreler içerisinde yağ lekelerini temizleme işlemi tamamlanacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Giysiden yağ lekesi çıkmazsa ne yapmalı?

Kuru temizlemeciye kıyafetlerinizi vererek kolayca yağ lekesi çıkarma yapabilirsiniz.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir