1. Anasayfa
  2. İpucu

Göktürk 2 Uzay Raporu


GÖKTÜRK-2’nin UZAY MACERASI

Türkiye’nin Aralık 2012’de fırlattığı yüksek çözünürlüklü keşif-gözetleme uydusu GÖKTÜRK-2, Uzay’da üçüncü yılını tamamladı.  Yörüngeye oturmasından bugüne kadar dünya etrafında 16 bin kez döndü, 7 bin küsür görüntü çekti ve 18 milyon KM karelik alanı taradı. TÜBİTAK UZAY ve TUSAŞ iş ortaklığıyla üretilen bu uydu  2,5 metre çözünürlüğe sahip.


GÖKTÜRK 2 UYDUSUNU KİM KULLANIYOR?
GÖKTÜRK-2 uydusy Hava Kuvvetleri Komutanlığı  tarafından Ahlatlıbel Yer İstasyonundan takip ediliyor. Uydudan gelen görüntü verileri Türk Silahlı Kuvvetleri ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları çerçevesinde paylaşılıyor.

GÖKTÜRK 2 UYDUSUNUN ÖZELLİKLERİ NELER ?
Dünya yer çekimine göre 397 KG ağırlığı var. Fotoğraf kalitesi olarak dünya yüzeyine 2,5 metre yakınlıkta gibi çekim yapabiliyor. (Örnek google earth 10 metre) . Aldığı görüntüleri anlık olarak yer istasyonuna aktarabiliyor. Yerden 686 KM yükseklikte bulunuyor. Yörünge olarak güneşle eş harakete edecek şekilde  (dünyayı gördüğü tarafın aydınlık olması için) hareket ediyor ve Dünyanın Kuzey – Güney kutupları istikametinde dönüyor. Bu dönüşü 98 dakika yani 1 buçuk saat gibi kısa bir sürede tamamlıyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir