İpucu

“Google Ara” Rakiplerinden Çok Farklı

google ara telefonu rakiplerinden farkl%25C4%25B1

Google ARA Nedir?

      Ara Google tarafından ARA Projesi olarak uzunca bir süredir üzerinde çalışılan Google un kendi telefonunu üretme projesi olan iddialı bir girişimdir. Bugüne kadar Google firması Nexus, HTC, Huawei gibi firmalara Google markalı telefonları ürettiriyor idi. Ara Projesinin amacı ise tamamen Google tarafından tasarlanan ve üretilen yeni bir telefon ortaya koymaktır.

       Google Ara Projesini farklı ve kılan ise tasarımında yola çıkılan fikrin ihtiyaç duyulan donanımlara göre özelleştirilebilir bir telefon üretmek olması. Zira piyasadaki ana akım markaların her yıl donanımsal olarak yeni şeyler ortaya çıkarmasına karşın tasarım yönünde sınırları aşan bir girişim henüz görülmedi. Bu alanda kendine boşluk bulan Google Ara Projesine buradan yola çıktı. 

    Görünüşe bakılırsa Ara biraz daha teknoloji ile içli dışlı olan ve elindeki cihazı farklı modüllerle geliştirebilmek isteyen son kullanıcılara hitap edecek bir telefon gibi duruyor.


Google Ara Ne Vaad Ediyor?


Piyasadaki telefonlarla ilgili olarak aldığınız telefonun özelliklerinin dışına çıkamazsınız gibi bit meta vardır. Örneğin kamera veya hoparlör özellikleri telefonunuzda bulunan donanımsal özelliklerle sınırlıdır. Fakat Google Ara nın  sunmak istediği tıpkı ihtiyaç duyduğunuz yazılımları telefona ekleyebilmek gibi bazı donanımları da telefonunuza ekleme veya farklı donanımlar kullanma yeteneği kazandırmak. 

 Yani Google Ara ile müzik seven biri iseniz müzik hoparlör modülünü (veya) soketini kendiniz ekleyebilirsiniz. Ya da diyelim ki kamera özellikleri sizin için daha önemli o zaman da ekstra flaş ve farklı versiyon kamera modülleri eklenebilecek. Ekstra bataryaya ihtiyaç duyduğunuz zamanlar için farklı batarya eklenebilecek. Veya sade alo desem yeter diyebileceğiniz bir telefon haline de gelebilecek.Google Ara Toplama Telefon Alma İmkanı Sunacak!


Laptoplar ve mobil cihazlar bu kadar popüler olmadan önce bizler masa üstü bilgisayarımızı ihtiyaç duyduğumuz özellikle ve bütçemize göre tasarlar ve o parçaları alarak bir bilgisayar toplardık. Google Ara da bir nevi toplama telefon devri başlatacak ve bizler telefon alırken ihtiyaç duyduğumuz donanımlar ve bütçemize göre telefonun farklı modüllerini alıp kendimiz bir araya getireceğiz. 
Artık Yeni Özellikler İçin Yeni Telefon Almanıza Gerek KalmayacakGoogle Ara telefon konsepti ile gelecek olan bir başka farklılık ise artık model yükseltmek veya daha iyi özellikler için yeni telefon almamıza gerek kalmaması. Örneğin ihtiyaç duyduğumuz daha iyi çözünürlüklü bir kamera için sadece kamera modülü almak ve telefonumuza eklemek mümkün olacak. Bu yönü ile Google Ara akıllı telefon pazarında bir çok yerleşmiş zorunlulukları altüst edecek ve belki de akıllı telefonların Nokia’yı sildiği gibi bazı markaların sonunu getirecek.

Google Ara Ne Zaman Piyasaya Çıkıyor?Tüm bu farklılıkları vaad eden Google Ara Telefonun 2017 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Google Ara telefonunun Fiyatı ile ilgili ise henüz bir açıklama yok.Google Ara Telefonu Video
Hakan

Elektronik Mühendisiyim. Bu sitede yazmaktan sizinle iletişim kurmaktan mutluyum. Sevgilerimle...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu