1. Anasayfa
  2. İnternet

Google Earth Programını Askeri Grid Koordinat Sistemi ile Kullanmak


         


 Google Earth programını çeşitli amaçlarla kullanmak mümkün. Google Earth programı askeri amaçlarla da kullanmak için Grid Koordinat Sistemi (MGRS) ile çalıştırmak mümkün.
Bildiğiniz gibi Google Earth programını açtığınız zaman uydu görüntüleri ile fareyi gezdirdiğiniz yerin Coğrafi koordinatı, rakımı gibi bilgiler ekranın sağ alt köşesinde görünmektedir. Fakat burada görünen koordinat türü derece – dakika – saniye türünden koordinattır. Burada Mgrs Gris Koordinat (askeri kordinat) görmek için yapmanız gerekeni bu paylaşımda bulabilirsiniz.

1. Google Earth Pro’ya Geçin

    Google Earth programı Askeri Grid Koordinat sistemi (MGRS) ile koordinat vermemektedir. Fakat üzülmeyin çözümü var. Çözüm Pro versiyon Google Earth kullanmak. Artık Google Earth Pro programı da ücretsiz olarak kullanılabiliyor ve Google Earth Pro da Askeri koordinat sistemi ile çalışabilirsiniz.


2. Google Earth Pro’yu Ücretsiz Kullanmak

Google tarafından ücretsiz olarak kullanıma sunulan Pro versiyonunu Windows ve Mac için nasıl kuracağınızı öğrenmek için linkteki paylaşıma bakabilirsiniz. Zira uygulama açılırken ücretsiz olmasına rağmen kullanıcı ve lisans anahtarı isteyecektir. Bu sorunu aşmak için paylaşıma bakın.

Link:

http://www.teknobaha.com/2016/04/google-earth-pro-ucretsiz-kurmak.html


3. Google Earth ile Askeri Grid Koordinat Almak 
Google Earth Pro programına kurduktan sonra normal versiyonunda bulunan katman ve yer işaretleriniz pro versiyonda da görünmeye devam edecek ve eski programda ayrı yeten bilgisayarınızda duracaktır.
Şimdi askeri koordinat sistemine geçmek için;

  •  Google Earth Pro yu yukarıda linkini verdiğim yazıda anlatıldığı gibi yükleyin ve açın
  • Araçlar” sekmesinden “Seçenekler” menüsüne girin.
  • 3D Görünüm sekmesi altındaki “Enlem/Boylam Göster” kutusu içerisinden “Askeri Grid Referans Sistemi” seçeneğini seçin.
  • “Uygula” ve “Tamam” butonlarına tıklayın ve işlem tamam. Artık Google earth programında Askeri Grid Referans sistemi ile işlemler yapabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir