Google Hesabınız Devre Dışı Bırakıldı Sorunu (Çözüldü)
 1. Anasayfa
 2. İnternet

Google Hesabınız Devre Dışı Bırakıldı Sorunu (Çözüldü)

İnternet devi Google, benimsediği gizlilik ve güvenlik politikaları konusunda oldukça hassastır. Politikalara uymadığı düşünülen Google hesapları önceden haber vermeksizin kapatılır. Hesap kapatıldıktan sonra kullanıcıya itiraz etme hakkı tanınır, itiraz kabul edilirse hesap yeniden açılır. İtirazın kabul edilmediği durumlarda ise kullanıcıya verilerini indirmesi için belirli bir süre tanınır ve bu sürenin ardından hesap tamamen silinir. Bu rehberimizde “Hesabınız devre dışı bırakıldı” sorununun nedenlerini, itiraz sürecini ve devre dışı bırakılan Google hesabını geri açma yöntemlerini bir araya getirdik.

Google hesabı neden devre dışı bırakılır?

Google ya da Gmail hesabının devre dışı bırakılmasının temel nedeni Google politikalarını ihmal etmektir. Şirket bot ya da program kullanılarak açılan, uygunsuz kullanılan, spam barındıran, yasa dışı işlemler için kullanılan hesaplar başta olmak üzere belirlediği politikalara uygun olmayan hesapları devre dışı bırakır. Google hesabının devre dışı bırakılmasıyla birlikte Drive, Fotoğraflar, YouTube, Gmail ve Google Play gibi tüm ürünler de devre dışı bırakılır. Kullanıcıya itiraz edebilmesi için1 yıla yakın bir süre tanınır, bu sürenin sonunda itiraz onaylanmazsa hesabın kalıcı olarak silinmesi planlanır. Yine bu süre içerisinde hesabınızda bulunan verileri indirebilirsiniz. Ancak YouTube hesabı, AdSense, Google Ads, Publisher Center ve Search Console gibi ürünlere erişim imkanınız olmaz.

Google hesabınız devre dışı bırakıldı hatası
Google hesabınız devre dışı bırakıldı hatası

Gmail hesabım durduk yere kapatıldı diyorsanız muhtemelen yanılıyorsunuz, zira Google politika ihlali yapmayan hesaplar için herhangi bir işlem uygulamamaktadır. Google hesap kapatma nedeni şunlardan biri olabilir;

 • Program veya botlarla oluşturulan hesaplar: Günümüzde Gmail hesap alış – satışı oldukça popüler. Google Ads, Haritalar ve YouTube kanalı gibi nedenlerle dijital sektörde iş yapan kişiler çok fazla Gmail hesabına ihtiyaç duyuyor. Bunun için geliştirilmiş botlar ve programlar da mevcut. Ancak bu tür hesapları satın almak ve kullanmak oldukça tehlikeli. Çünkü Google, gerçek kişiler tarafından açılmayan hesapları tespit edebiliyor ve bu hesaplardaki işlemleri bir süre izledikten sonra hesabı kapatıyor. Bu yöntemlerle oluşturulan hesapları satın aldıktan ya da açtıktan sonra bir hata ile karşılaşmayabilirsiniz. 1-2 aylık kullanım süresinin ardından aniden hesabınız kapatılabilir ve içerisinde bulunan veriler de kaybolabilir.
 • Tekrar eden işlemler: Google hesap kullanma politikalarından biri de “yüksek çağrı miktarları” ya da tekrar eden işlemler. Hesabınızla sürekli aynı işlemleri yapıyor ve Google sunucularını meşgul ediyorsanız hesabınız kapatılabilir. Örneğin 1 hesaptan sürekli Google Haritalar’da yorum yapmanız Gmail politika ihlalleri arasında yer alabilir ve hesabınız kapatılabilir.
 • Spam amacıyla kullanılan hesaplar: Google, şirket olarak spamın her türlüsüne karşı önemli bir mücadele veriyor. Spam yorumlar için kullanılan Gmail hesapları, spam websitelerin oluşturulmasında kullanılan hesaplar, spam fotoğraf ve medyalar Gmail hesabının kapatılmasına sebep olabilir.
 • Aynı IP adresinden birden çok hesap oluşturma: Google, bir kullanıcının birden fazla Gmail hesabı açmasına belirli bir limitte olanak tanıyor. Örneğin kişisel kullanımınız için, iş için, Android telefonunuzda kullanmak için ya da YouTube kanalı açmak için ayrı ayrı hesaplar açabilirsiniz. Ancak kötüye kullanım amacıyla birden fazla hesap açıldığında yine Google politikaları devreye giriyor. Üst üste aynı cihazdan ve aynı IP adresinden açtığınız hesaplar kapatılma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bir sanal sunucu üzerinden Gmail hesabı açtığınızda da bu tehlikeyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Çünkü sunucu üzerindeki diğer hesaplar aynı IP adresi ile hesaplar açabilir ve sizin hesabınızı da kapanma riskiyle karşı karşıya bırakabilir.
 • Taciz, cinsellik, zorbalık, terör ve diğer yasa dışı aktiviteler: Google hesabı kullanılarak yapılan yasa dışı işlemler, izinsiz oluşturulan medyalar ve ihlaller hesabınızın kapatılmasına neden olabilir. Bu tür eylemler aynı zamanda yasalarla korunmakta ve talep edilmesi durumunda adli mercilerle paylaşılabilmektedir.

Gmail hesabım kapatıldı, nasıl geri açabilirim?

Gmail hesabınızın haksız yere kapatıldığını düşünüyorsanız Google size itiraz etme hakkı tanıyor. Yasa dışı işlemler dışında ihlal ettiğiniz herhangi bir politika varsa da hesabınızın tekrar açılması mümkün. Kapatılan Google hesabını açmak için 2 kez itiraz formu doldurabilirsiniz. İtirazların incelenmesi genellikle 2 iş günü sürer ve bu sürenin sonunda itiraz aşamasında girilen e-posta adresine mail gönderilir. İlk itirazda hesabınız açılmadıysa hemen ikinci kez bir itirazda bulunmalı, sorunu daha detaylı bir açıklama ile ifade etmelisiniz. Google hesap kapatma itiraz formu nasıl doldurulur, neler yazılması gerekir birlikte bakalım;

 1. Google hesabınıza e-posta adresinizi ve şifrenizi yazarak giriş yapın.
 2. Açılan sayfada hesabınızın devre dışı bırakıldığı ile ilgili bilgilendirmeyi göreceksiniz. Ekranın sağ alt kısmında bulunan İtirazı Başlat butonuna tıklayarak devre dışı bırakılan Google hesabı için itiraz formunu açın.
 3. Açılan sayfada itiraz açıklamasını yazacağınız bir kutucuk ve Google’ın itiraz hakkında sizi bilgilendirilmesi için farklı bir e-posta adresi istediği bir başka kutucuk yer alır. Açıklama kutucuğuna olabildiğince detaylı bir şekilde Google hesabınızın kapatılmasında bir hata olduğunuzu düşündüğünüzü, hesabınızın geri açılmasını istediğinizi ve sonraki süreçte Google politikalarını daha çok önemseyeceğinizi belirten bir metin yazın. E-posta kutucuğuna da kullandığınız başka bir mail adresi ekleyip Gönder butonuna tıklayın.
 4. Google itiraz formu incelemesi için ortalama 2 iş günü süre vermekte, ancak bu süre bazen 3 ya da 4 günü bulabiliyor. İncelemenin gidişatı için girdiğiniz mail adresini ara ara kontrol edebilirsiniz. 2 günlük süre dolduysa da zaman zaman Google hesabınıza tekrar girmeyi de deneyebilirsiniz. İtiraz sonucu geldiğinde hesabınız açılmadıysa aynı aşamaları tamamlayıp daha detaylı bir açıklama içeren ikinci bir itirazda bulunabilirsiniz. İkinci itirazdan sonra da hesabınız geri açılmadıysa kapatılan Google hesabını açma işlemi başarısız olmuş demektir. 2 seferden sonra itiraz formu halen aktif olsa da Google bu itirazları dikkate almıyor. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi hesabınızda illegal bir işlem yoksa büyük ihtimalle hesabınız geri açılacaktır.

Kapatılan Google hesabı için örnek itiraz açıklaması;

Merhaba sayın Google yetkilisi,

Bugün hesabıma giriş yapmak istediğimde maalesef politika ihlali sebebiyle hesabımın kapatıldığını gördüm. Politika sayfasını ziyaret ettim ve bu hatalardan herhangi birini yapmadığımı düşünüyorum. Hesabımı kişisel olarak kullanıyorum ve şirketiniz dışında birçok hesabım için bu e-posta adresini kullanıyorum. Hesabımın geri açılmaması durumunda çok önemli verilerimi kaybedeceğim. Hesabımın tekrar açılması durumunda politikalarınıza uyma konusunda daha dikkatli olacağımı taahhüt ediyorum.

Anlayışla karşılayacağınızı umuyor, iyi çalışmalar diliyorum.

Kapatılan Google hesabındaki verileri indirme

Kapatılan Google hesabından verileri kurtarma
Kapatılan Google hesabından verileri kurtarma

Gmail hesabınızın kapatıldığı ile ilgili bir bildirim aldıysanız hesabınıza giriş yapmayı denediğinizde de bu bildirimle karşılaşırsınız. Bu ekranda kapatılan Google hesabı için itiraz başvurusu yapma ve verileri indirme bölümleri bulunur. Verilerinizi indirme butonuna tıklayıp açılan sayfadaki kutucuğa aktif kullandığınız bir mail adresini yazın ve Arşiv oluştur butonuna tıklayın. Kısa bir sürenin ardından hesabınızdaki veriler yedeklenecek ve girdiğiniz e-posta adresine gönderilecektir. Bu yedeklemede kişileriniz, takvimleriniz, fotoğraflarınız ve bulut yedeklemeleriniz yer alır. Kapatılan ve itirazı reddedilen hesaplarda YouTube kanalı, AdSense hesabı ve Publisher Center gibi hesaplar geri alınamaz. İtiraz süreci devam ederken de verilerinizi indirip yedekleyebilirsiniz.

Devre dışı bırakılan Google hesabı silinir mi?

Politika ihlali nedeniyle kapatılan Google hesabı için yaklaşık 1 yıllık bir süreç başlar. Bu süreçte kullanıcıya 2 kez itiraz etme ve verileri indirme hakkı tanınır. İtiraz kabul edilmediyse 1 yıllık sürecin ardından hesabın kalıcı olarak silinme süreci başlar. Hesabın silinmesiyle birlikte giriş yapmaya çalıştığınızda böyle bir hesabın olmadığı ile ilgili hata alırsınız. Ancak eğer hesabınızda yasal işlemler varsa ve adli merciler tarafından talep edilirse Google verilerinizi paylaşabilir. Hesabın kapatıldığı tarihten itibaren başlayan zaman diliminde ise hesap silinmez, yalnızca erişim kısıtlanır.

İlgili içerik: Google Tarafından Tutulan Kayıtlarımız

Sormak istediğiniz detayları ve Google hesabınız devre dışı bırakıldı sorunu ile ilgili tecrübelerinizi alt kısımda yer alan yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir