1. Anasayfa
  2. Bilgisayar

GT-i9505 CWM Yükleme


GT-I9505 cihaza CWM Yüklemi İşlemi


Bu işlem android 4.4.2 sürüm Samsung Galaxy S4 GT-i9505 cihazı için uygulanmış ve anlatılmıştır.


1. Öncelikle link üzerinden dokunmatik olmayan CWM 6.4.0.7 sürümünü indirmek için tıklayın. (8 MB)

2. USB Hata Ayıklama Modunu Aktif halde olduğundan emin olun. Değilseniz;
     
     a. Ayarlar kısmından cihaz bilgisi bölümüne girin Derleme numarası veya Build Number yazan yere 4-5 defa peş peşe basın. Bu şekilde Geliştirici seçenekleri aktif olacaktır.
     b. Ayarlar menüsüne Geliştirici seçenekleri eklenecektir. Buraya girerek USB Hata ayıklama veya USB Debugging seçeneğini seçili hale getirin.

3. Samsung Drivers Sürümleri PC nizde yoksa bu linke tıklayarak Galaxy S4 tüm versiyonlar için Odin Driver indirip kurun ve bilgisayarı yeniden başlatın. (15 MB)

4. Odin3 V 3.09 versiyonu bu linkten indirin.(15 MB) Zipten  odin exe ve .ini dosyasını bir klasör içine çıkartın. .ini dosyası ile .exe uzantılı dosya aynı klasörde olsun.

5. Telefonu Kapatın.

6. Şimdi Galaxy s4 GT-I9505 i Download moduna alacağız. Dikkat edin karıştırmayın bir  Recovery Mod var bir de Download Mod var bunlara giriş ve kullanım amacı farklıdır.

GT-i9505 i Download Mod’a almak için telefon kapalı iken Ses Kısma + Ana Menü + Kapatma tuşuna aynı anda 2-3 saniye basılı tutun. Telefon açılmadan aşağıdaki resimdeki ekran gelecektir.

gt-i9505 download mod seçenek ekranı


      Bu uyarı ekranıdır. Devam edip download moduna girmek için Ses Açma tuşuna basın veya iptal edip telefonu normal olarak başlatmak için Ses Kısma tuşuna basın diyor. Biz Download moduna gireceğimiz için bu ekran geldiğinde Ses açma tuşuna basacağız ve karşımıza aşağıdaki resimdeki ekran gelecek.

download mod ekranı


Bu ekran geldiğinde S4 GT-i9505 Download Mod açılmıştır.
7. Şimdi indirdiğiniz Odin3 programının .exe uzantılı dosyasına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırıyoruz.


8.  Odin programı açılınca orijinal USB kablo ile s4 gt-i9505i bilgisayara bağlayın.

9.  Bilgisayara bağladığınız zaman odin programında aşağıdaki işlemleri yapın.

         a. Bağlantı yaptığınızda aşağıdaki resimdeki gibi ID:COM bölümünde sarı veya mavi ışık belirir ve açıklama ekranında “Added” yazarsa Odin i9505 i görüyor demektir. Eğer görmüyor ise USB sürücüleri yüklediğinizden ve USB kablonuzun orijinal ve sağlam olduğundan emin olun. 

              b. Auto-Reboot ve F.Reset Time kutucuklarının işaretli olduğundan emin olun. (Sadece bu iki seçenek işaretli olacak)

              c. AP yazan butona tıklayın ve (resimde PDA yazıyor siz AP yazana)

 dosyasını seçin. AP yanındaki çentik işaretlenecek ve dosya ismi PDA karşısında görünene kadar bekleyin.


               ç. Aşağıdaki resimden sırası ile işlemleri takip edin ve doğruysa START butonuna basın.
10. ID:COM üzerindeki büyük kutu yeşil olur ve PASS uyarısı görürsünüz bunu gördükten sonra telefon ile bilgisayar bağlantısını ayırın.


11. Telefon yeniden başlayacaktır. CWM Recovery Modun düzgün şekilde yüklenip yüklenmediğini anlamak için aşağıdaki adımları uygulayarak Recovery Moduna gireceğiz. Bu mod Download Modu değildir. Dikkat.


       a. Telefonu kapatın.
       b. Ses Açma + Ana Menü + Kapatma tuşuna aynı anda 2-3 saniye basılı tutun.
       c. Eğer düzgin şekilde yüklendi ise telefon açılmadan önce aşağıda resimdeki gibi bir ekran gelecektir.


GT-I9505 CWM Recovery Mod Menü Kullanımı


Bu resimdeki CWM Mod menüsünde yazanların anlamlarını açıklamaya çalışacağım. Zira bu modu yüklediyseniz menüyü de öğrenmeniz gerekiyor.

cwm v6.0.4.7 menüsü kullanımı

  • Bizim yüklediğimiz sürüm CWM dokunmatik olmadığı için seçenekler arasında ses açıp kısma tuşları ile aşağı yukarı gidiyoruz ve seçmek istediğiniz satır üzerinde kapatma tuşuna basarak seçim yapıyoruz.
  • Reboot System Now : Bu seçenek üzerinde kapatma tuşuna basarsanız telefon kapanıp yeniden normal halinde açılacaktır. Yaptığımız işlemler sonrasında telefonun normal haline geçmek için bu seçeneği kullanıyoruz.

  • install zip: .zip uzantılı dosyalarını hafıza kartından veya telefon hafızasında yüklemek için hafıza kartına girme seçeneği. Üzerine ses tuşları ile inip kapatma tuşuyla basıp içine girer ve yine ses kısma tuşu ile alt satırlara inip .zip uzantılı rom vb dosyaları seçip YES seçeneği üzerine kapatma tuşu ile ona verip kurulum yapmak için.
  • Wipe data / factory reset: Cihazınıza kurulu olan rom’un dosyalarının silinmesi ve aynı zamanda kullanıcı verilerinizi silmeye yarar. Desen kilidini kırmak için kullanılır. Ama tüm verilerinizi de siler. Rom yükleme işlemi yapmadan önce bu işlemin yapılımalıdır.
  • Wipe cache partition: Yeni rom yüklemişseniz eski romdan kalan kalıntıları temizlemek için kullanılır. Rom yüklemeden önce kesinlikle yapılması gereklidir.
    NOT: Custom rom yüklemesinden sonra telefonunuz giriş ekranından öteye geçmiyorsa telefonu kapatıp CWM Recovery modunda açarak bu işlemi yaparsanız telefonunuz açılacaktır.
  • Backup and restore: Bu seçenekte cihazınıza rom kuracaksınız ama daha önce yedeğini backup (yedekleme) işlemini yapmanızı sağlar ve aynı zamanda yedekteki bir rom’unuzu restore (geri yükle) seçeneği ile geri yükleme işlemini yapar. Yedeklemeyi Wipe işleminden önce uygulayın.
  • Advanced: Burada yer alan Wipe Dalvik Cache seçeneği rom kurduktan sonra gerekli bir işlemdir. Yine buradaki işlemleri daha temiz bir rom kurulumu adına yapabilirsiniz. Tabi buradaki işlemlerin yazılımın yüklenmesinden sonra yapılması gerekiyor.


E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir